Zavod YouSea je s podporo podjetja Spar Slovenija izvedel štiri čistilne akcije morskih travnikov v slovenskem morju, iz katerih so odstranili več kot eno tono odpadkov.
Čiščenja so potekala v Piranu, Izoli, Kopru in Ankaranu, sodelovali pa so profesionalni potapljači in prostovoljci, ki so s posebno opremo odstranjevali smeti izpod morske trave. Posebno pozornost so namenili živim organizmom, ki so jih našli v odpadkih, in jih previdno vrnili v naravno okolje. »Naš cilj ni le odstranjevanje smeti, temveč tudi čim manjši vpliv na ekosistem,« je poudarila vodja Zavoda YouSea Irena Fonda.
Odpadki, ki ostanejo v morju, lahko razpadejo v mikroplastiko ali sproščajo škodljive snovi, ki onesnažujejo morski habitat ali fizično prekrivajo travnike, s čimer jih poškodujejo.
Preberite več:
A ključni izziv po mnenju organizatorjev ostaja ozaveščanje javnosti. »Morski travniki pogosto ostanejo spregledani. Ljudje jih dojemajo kot moteč element med kopanjem, a so v resnici eden najpomembnejših naravnih zaveznikov v boju proti onesnaženju in podnebnim spremembam,« je poudarila Fonda.Morski travniki proizvajajo kisik, čistijo vodo, blažijo valovanje in so življenjski prostor številnim morskim vrstam. Poleg tega pa izjemno učinkovito shranjujejo ogljikov dioksid – celo bolj kot kopenski gozdovi –, kar jih uvršča med ključne naravne zadrževalce toplogrednih plinov.