Ta teden je v evroobmočju zatajil plačilni sistem TARGET2 (T2 ali “transevropski sistem bruto poravnave v realnem času 2”). Posledice so občutne še dan kasneje, kar kaže, kako tanka je v digitalnem svetu meja med nemotenim delovanjem sistema in resnimi okvarami, ki lahko prizadenejo ogromno podjetij in državljanov.
Evropska centralna banka (ECB) je v četrtek pozno zvečer sporočila, da je odpravila problem sedemurnega izpada plačilnega sistema, zaradi katerega so večji del dneva v zraku obvisele transakcije podjetij, potrošnikov in investitorjev (v skupni vrednosti več milijard).
Nedelovanje sistema T2, preko katerega se dnevno obdelajo transakcije v vrednosti več kot tri milijarde evrov v plačilih in finančnih transakcijah, je pomenilo, da se transakcije med bankami preprosto niso izvedle.
Gre za vodilno evropsko platformo za obdelavo plačil velikih vrednosti, ki jo uporabljajo tako osrednje banke kot tudi poslovne banke pri obdelavi plačil v evrih v realnem času.
Clearstream, ki omogoča poravnavo trgovanja z vrednostnimi papirji, je sporočil, da kljub temu da so storitve večinoma ponovno vzpostavljene, četrtkovih zaostankov še niso nadoknadili.
Preko sistema Clearstream dnevno poteče okoli 500.000 transakcij, na njem pa je 54 odstotkov celotnega prometa sistema T2, navaja Reuters.
Zaenkrat ni jasno, v kakšnem obsegu je motnja povzročila težave rednim strankam bank, vendar je gotovo odprla vprašanje zanesljivosti nemotenega delovanja transakcij med bankami, ki so ključnega pomena za gospodarsko delovanje evro cone.
Po navedbah ECB je do izpada prišlo zaradi težav s računalniško opremo in ni šlo za kibernetski napad.
Banke so prejele navodila, da transakcije med odpravljanjem okvare začasno ustavijo.
Težava je onemogočila medbančne transakcije, kot so kreditni prenosi, neposredne bremenitve in takojšnji čezmejni kreditni prenosi, ne pa tudi izvedbe transakcij znotraj bančnega sistema.
V petek so tehnične težave prizadele tudi nekaj velikih britanskih bank, stranke pa so se pritoževale, da ne morejo dostopati do mobilnega in spletnega bančništva.
Preberite več:
Banka Nationwide je na svoji spletni strani objavila, da so plačila zamujala in da stranke še vedno lahko izvajajo transakcije, čeprav jih ne bodo mogli takoj izpeljati.
Odbor za finance spodnjega doma britanskega parlamenta je od devetih velikih bank in hranilnic zahteval podrobno poročilo o nedavnih primerih izpada sistema. Letos se je namreč podobno zgodilo že bankama Barclays in Lloyds.