Vrednost blaga, izvoženega iz Evropske unije v Združene države Amerike februarja letos, je znašala 51,8 milijarde evrov, kar pomeni skok za 22,4 odstotka v primerjavi z istim mesecem leta 2024, kažejo Eurostatovi podatki, objavljeni v sredo.
Gre za najvišjo stopnjo rasti v zadnjih 13 mesecih. Hkrati je uvoz blaga iz ZDA porasel za le 2,4 odstotka na letni ravni, in sicer na 28,2 milijarde evrov.
Sredi februarja je ameriški predsednik Donald Trump napovedal načrte za uvedbo “recipročnih” uvoznih dajatev, v začetku aprila pa je predstavil seznam držav, za katere so bile uvedene “dodatne” carine, skupaj z napovedano “osnovno” carinsko stopnjo na ves uvoz v višini 10 odstotkov.
EU je tako februarja z ZDA zabeležila trgovinski presežek v višini 23,6 milijarde evrov, medtem ko je januarja beležila primanjkljaj v višini 5,6 milijarde evrov. Če pogledamo številke za celotno koledarsko leto, se je evropski izvoz v ZDA v letu 2024 povečal za 5,5 odstotka v primerjavi s prejšnjim letom, medtem ko se je uvoz iz Amerike lani zmanjšal za 4,0 odstotka.
Preberite več:
Drugi največji partner za evropski izvoz je Velika Britanija, v katero je bilo februarja namenjeno evropsko blago v vrednosti 28,7 milijarde evrov (0,2-odstotna rast na letni ravni), sledi Švica (20,9 milijarde evrov, porast za 34,8 odstotka), šele na četrtem mestu pa je Kitajska, kamor je EU izvozila za 17 milijard evrov blaga (0,2-odstotni padec). Zaznan je bil pomemben premik na Japonsko, kamor je bilo namenjeno evropsko blago v vrednosti 6 milijard evrov, kar predstavlja 12,7-odstotno letno rast.
Največji primanjkljaj v blagovni menjavi ima Evropska unija še naprej s Kitajsko, iz katere je februarja uvozila blago v vrednosti 43,2 milijarde evrov, kar pomeni 13,3-odstotno rast, tako da se je primanjkljaj povečal z 21 milijard evrov februarja 2024 na 26,1 milijardo evrov februarja 2025.