Javna agencija SPIRIT Slovenija je danes objavila Javni razpis za financiranje aktivnosti za dvig kompetenc s področja podjetništva za obdobje 2025–2029 (JR KOMPETENCE 2025–2029).
Namen razpisa je spodbuditi podjetniško aktivnost med mladimi do 29. leta in ženskami ter okrepiti njihove podjetniške veščine, inovativnost in ustvarjalnost.
V okviru razpisa bo podprta izvedba usposabljanj, mentoriranj in drugih aktivnosti, ki bodo pomagale vsaj 1200 potencialnim mladim podjetnikom in podjetnicam začetnicam (podjetja mlajša od treh let). Razpis vključuje dva ključna programa usposabljanja:
- Start Smart: osnovno podjetniško znanje z moduli o začetku podjetniške poti, preverjanju poslovne ideje, osnovah trženja, digitalizaciji poslovanja in pravno-formalnih vidikih.
- Grow Up: napredni moduli, kot so uporaba umetne inteligence v poslovanju, inovacijske strategije, marketing, vodenje podjetja in finančno upravljanje.
Po zaključku usposabljanj bodo udeleženci prejeli tudi individualno mentoriranje, ki bo nudilo praktično podporo pri uresničevanju podjetniških idej.
Financiranje, pogoji prijave in pomen za gospodarstvo
Skupna razpoložljiva sredstva znašajo 3,14 milijona evrov, od tega bo 2,54 milijona namenjenih kohezijski regiji Vzhodna Slovenija in 600.000 evrov Zahodni Sloveniji. Razpis delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus.
Prijavitelj na razpis je lahko le konzorcij, ki ga sestavljajo vodilni partner in partnerji, ki skupaj predložijo pravni akt o skupni izvedbi storitev. Izbran bo en konzorcij, ki bo izvajal aktivnosti po celotni Sloveniji.
Rok za oddajo vlog je 14. avgust 2025, prijave pa bodo potekale izključno preko spletne aplikacije, ki se odpre 14. julija.
Podjetništvo med mladimi in ženskami je ključno za spodbujanje inovacij, ustvarjanje novih delovnih mest in rast slovenskega gospodarstva. Krepitev podjetniških kompetenc povečuje konkurenčnost podjetij in omogoča boljšo prilagodljivost na hitro spreminjajoče se tržne razmere, zlasti v digitalni dobi.
Preberite več:
S tem razpisom država in EU podpirata razvoj podjetniške kulture ter pomagata zmanjševati ovire, s katerimi se soočajo mladi in ženske pri vstopu na trg dela in podjetništva.