Novo poročilo Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) globalno vrednost ponarejenega blaga ocenjuje na več kot 416 milijard evrov ali približno 2,3 odstotka svetovnega uvoza, poročajo Euronews.
Iz poročila je razviden presenetljiv podatek, da države članice EU predstavljajo kar 20 od 25 najbolj priljubljenih destinacij za ponarejene izdelke. V Unijo roma za skoraj 99 milijard evrov ponaredkov, kar predstavlja 4,7 odstotka njenega uvoza.
Po vrednosti zaseženega blaga vodi Nemčija, po količini pa ZDA, z Nemčijo za petami. Berlin zaseže več kot četrtino celotne vrednosti ponarejenega blaga. Med glavnimi tarčami sta se s po devet in sedem odstotkov svetovne zasežene vrednosti znašli tudi Francija in Belgija.
Več kot polovica zaseženih ponaredkov, uvoženih v EU, izvira iz Kitajske, nato Turčije (22 odstotkov) in Hongkonga (dvanajst odstotkov).
“Trgovina s ponarejenimi izdelki spodbuja korupcijo in organizirani kriminal ter vzpostavlja začaran krog, v katerem se dušijo inovacije, spodkopava zaupanje potrošnikov in se viri iz zakonitih podjetij preusmerjajo v nezakonite dejavnosti,” piše v poročilu.
Ponaredke najpogosteje, v 58 odstotkih primerov, pošiljajo po pošti, za tihotapljenje je v 17 odstotkih primerov uporabljena ekspresna kurirska služba, v 13 odstotkih letalski prevoz, le deset odstotkov primerov tihotapljenja ponaredkov pa se odvije prek cestnega prevoza.
Cariniki v Uniji so poročali o večjih količinah ponarejenega blaga, ki lahko ogroža zdravje in varnost. Pri tem so zelo zaskrbljujoče igrače in kozmetika. Ti skupini izdelkov sta v letih 2020 in 2021 zasedli šesto in sedmo mesto po zaseženi količini izdelkov. Skrb vzbujajo tudi ponarejeni avtomobilski deli, ki so na seznamu največ uvažanih ponaredkov na desetem mestu, ter farmacevtski izdelki na dvanajstem mestu.
Preberite več:
Najpogosteje so na carini zasegli ponarejena oblačila in obutev, po vrednosti pa je največ ponarejenih ur. OECD ocenjuje, da so nedavne svetovne krize dodatno otežile zaščito intelektualne lastnine. Motnje v dobavnih verigah in spreminjajoče se prioritete pri trgovinskih predpisih prav tako zapletejo situacijo.