KGZS opozarja: Predlog dolgoročnega proračuna EU ogroža prihodnost skupne kmetijske politike

Plants on field
Foto: Unsplash

Predlog prihodnjega dolgoročnega proračuna Evropske unije (MFF) po mnenju Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) vodi v razgradnjo skupne kmetijske politike (SKP). 

Predsednik KGZS, Jože Podgoršek, je pozval slovensko vlado, naj v pogajanjih o proračunu odločno prepreči izgubo ključnih pravic in sredstev, ki jih potrebujejo slovenski kmetje.

Proračunski rez in renacionalizacija ogrožata skupno politiko

KGZS, ki je članica evropske kmetijske organizacije Copa-Cogeca, se že več mesecev zavzema proti predlagani strukturni spremembi, s katero naj bi poenostavili upravne postopke. Po njihovem izguba dveh stebrov in prehod v enotni sklad pomenita prikrte proračunske reze in razdrobljenost financiranja, kar ogroža enotni trg in ustvarja negotovost za kmetije.

Kot so zapisali predstavniki Copa-Cogece, kjer KGZS aktivno sodeluje, so v ozadju decembrske sodbe Evropske komisije pripravljali “radikalen in ciničen” poseg v SKP, pri katerem so bili ignorirani glasovi Evropskega parlamenta in evropskih ministrov.

Med najbolj ogrožene bodo po opozorilih kmetijskih organizacij družinske kmetije, ki so temelj evropskega kmetijskega modela. Podgoršek je pristojne pozval, da se v pogajanjih osredotočijo na zagotovitev ustreznega financiranja, ohranjanje družinskega modela in omogočanje generacijske menjave.

Reakcija Evropske komisije

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v sredo poudarila, da bo za kmetijstvo v okviru predloga MFF zagotovljenih 300 milijard evrov, ki bodo podprle tako skupno kmetijsko politiko kot razvoj podeželja, čeprav naj bi po novem ta financiranje potekalo prek nacionalno-regionalnih načrtov. Kmetijske regije bodo lahko za razvoj uporabile tudi sredstva iz drugih virov.

Kljub temu notranji viri na komisiji opozarjajo, da naj bi se struktura SKP v novem proračunu bistveno spremenila, saj bo izginila tradicionalna delitev na dva stebra, čeprav bodo vsi ključni instrumenti razvoja podeželja ohranjeni.

KGZS poudarja, da lahko zgolj usklajen in odločen nastop na evropski ravni prepreči izgubo ključnih sredstev za slovenske kmete. Skrb vzbuja negotovost glede prihodnje usmeritve SKP, ki naj bi bila temelj za varno prehrano, trajnostno kmetovanje in ohranjanje podeželja.

Podgoršek zaključuje, da mora Slovenia v vseh pogajanjih vztrajati pri jasnih mednarodnih dogovorih, ki zagotavljajo stabilno financiranje SKP, varovanje družinskih kmetij ter omogočajo izmenjavo generacij.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji