Kitajska lansirala prvo komercialno omrežje 10G na svetu

Broadband network
Foto: Pexels

Kitajska je zagnala prvo komercialno 10-gigabitno (10G) širokopasovno omrežje na svetu, kar predstavlja pomemben razvoj na področju infrastrukture interneta nove generacije.

Omrežje je začelo obratovati v okrožju Sunan v provinci Hebej v sklopu skupne pobude državnega telekomunikacijskega operaterja China Unicom in tehnološkega podjetja Huawei.

Po navedbah podjetij sistem temelji na tehnologiji 50G pasivnega optičnega omrežja (PON), ki znatno povečuje hitrost prenosa podatkov prek obstoječih optičnih kablov.

Testiranja so v realnih pogojih zabeležila hitrosti prenosa do 9.834 megabitov na sekundo (Mbps), hitrosti nalaganja do 1.008 Mbps in le 3 milisekunde latence. Ti podatki pomenijo desetkratno izboljšanje v primerjavi z običajnimi širokopasovnimi storitvami 1G.

Nadgradnja omogoča dejavnosti z visoko pasovno širino, kot so pretočno predvajanje videov v ultra visoki ločljivosti 8K, izkušnje virtualne in obogatene resničnosti ter aplikacije, ki temeljijo na oblaku. Na primer: datoteko velikosti 20 GB je zdaj mogoče prenesti v manj kot 20 sekundah.

Čeprav so države kot Južna Koreja, Združeni arabski emirati in Katar uvedle napredne širokopasovne sisteme, še nobena ni napovedala aktivnih 10G storitev za javno uporabo.

Poleg uporabe za potrošnike naj bi omrežje koristilo tudi sektorjem, ki zahtevajo zanesljiv prenos podatkov pri zelo visokih hitrostih. Med njimi so telemedicina, izobraževanje na daljavo, natančno kmetijstvo in industrijska avtomatizacija.

Oblasti so po poročanju portala The Express Tribune napovedale, da bo uvedba na nacionalni ravni odvisna od pripravljenosti infrastrukture in povpraševanja potrošnikov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji