Kitajska je obljubila, da bo odgovorila na najnovejšo carinsko grožnjo Donalda Trumpa in okrepila prizadevanja za podporo svojemu trgu in poštenemu tržnemu tekmovanju, s čimer se povečuje tveganje za dolgotrajno trgovinsko vojno med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma. “Ameriška grožnja z zaostrovanjem carin Kitajski je ena napaka za drugo,” je v torek sporočilo kitajsko ministrstvo za trgovino. “Če bodo ZDA vztrajale po tej poti, se bo Kitajska borila do konca,” poroča Bloomberg.
Kitajski odziv je prišel nekaj ur po tem, ko je Trump zagrozil, da bo uvedel dodatnih 50 odstotkov uvoznih dajatev, če Kitajska ne bo umaknila svojih povračilnih ukrepov zaradi njegovih prejšnjih carin. Odprta in jasna reakcija nakazuje, da se Peking namerava upreti pritiskom ameriškega predsednika, kar zmanjšuje možnosti za dogovor v kratkem času.
“Retorika iz Kitajske je ostra,” je dejala Michelle Lam, ekonomistka za Kitajsko pri Société Générale SA. “Če Trump ne bo popustil, se bodo morda morali vlagatelji pripraviti na razdružitev (‘decoupling’) trgovine med državama.”
Kitajske oblasti so izrazile svojo odločnost pri podpori trga in tržne logike. Centralna banka je sprostila nadzor nad juanom, da bi povečala privlačnost izvoza, skupina državnih skladov, znana kot “Nacionalna ekipa”, pa je zbrala znatna sredstva. Uradniki so obljubili tudi posojila za stabilizacijo trga in razmišljajo o predčasni uvedbi določenih spodbud.
Juan jena celinski Kitajski (brez Hongkonga, Makava in Tajvana) padel na najnižjo vrednost od septembra 2023 in v torek dosegel dvomesečni minimum. Indeks Hang Seng China Enterprises je skočil za kar 3,7 odstotka, potem ko je na prejšnji trgovalni seji doživel največjo izgubo po svetovni finančni krizi.
Trumpova najnovejša grožnja s carinami bi po besedah predstavnika Bele hiše dopolnila “recipročno” 34-odstotno dajatev , ki naj bi začela veljati 9. aprila, ter 20-odstotno zvišanje iz začetka leta. Skupna carinska stopnja, napovedana letos, tako znaša 104 odstotke — kar dejansko podvoji uvozno ceno katerega koli blaga, ki prihaja iz Kitajske v ZDA.

Kitajsko ministrstvo za trgovino je v svoji izjavi prav tako pozvalo k dialogu za reševanje sporov, kljub Trumpovemu opozorilu, da bodo “vsi pogovori s Kitajsko” prekinjeni, če Peking “ne ukrepa”, brez natančne razlage, kaj naj bi to pomenilo. Zaostrovanje napetosti zmanjšuje verjetnost takojšnjih pogovorov med voditeljema obeh držav.
Trump od vrnitve v Belo hišo ni govoril s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom, kar je najdaljše obdobje brez stika med ameriškim predsednikom in njegovim kitajskim kolegom po inavguraciji v zadnjih 20 letih.
Uradni časopis Komunistične partije je ta teden objavil uvodnik, v katerem piše, da si Peking “ne dela več utvar” o dosegi sporazuma. Namesto tega se uradniki osredotočajo na zaščito gospodarstva. Xi je obljubil povečanje domače potrošnje z uvedbo carin, ki bodo prizadele izvoz — sektor, ki je lani prispeval tretjino kitajske gospodarske rasti. V podporo borznim tečajem je “Nacionalna ekipa” v ponedeljek dosegla rekordni neto priliv v višini 42 milijard juanov (5,7 milijarde dolarjev) v osmih borzno trgovanih skladih, ki jih podpira.
Šibkejši juan bi lahko tudi ublažil učinke višjih carin. Določitev vrednosti juana nad mejo 7,20 za dolar, ki jo kitajska centralna banka natančno spremlja, nakazuje večjo toleranco do razvrednotenja. Ker se pričakujejo monetarni spodbujevalni ukrepi, se je povečalo povpraševanje po kitajskih obveznicah, saj se je donosnost desetletnih državnih obveznic približala rekordno nizki ravni iz začetka februarja.
Preberite več:
Kitajska bo odgovorila na nove ameriške carine z enakovrednimi ukrepi, saj naj bi vsi novi ameriški ukrepi prinesli le “omejeno bolečino” azijski državi, pravi Ding Shuang, glavni ekonomist za “Veliko Kitajsko” (vključno s Tajvanom, Hongkongom in Makavom) ter Severno Azijo pri Standard Chartered. “Mejni učinek dodatnega zviševanja carin s trenutne ravni okoli 65 odstotkov se bo zmanjševal,” je dejal glede dodatnih ameriških dajatev. “Večina kitajskega izvoza v ZDA je že prizadeta. Za blago, ki ni občutljivo na ceno, carine ne bodo učinkovite, ne glede na to, kako visoke so.”
Kot odgovor na najnovejšo potezo ZDA je kitajsko veleposlaništvo v Washingtonu sporočilo, da ameriške grožnje “niso pravi način komuniciranja” s Kitajsko. “Hegemonistični ukrepi ZDA v imenu vzajemnosti služijo njihovim sebičnim interesom na račun legitimnih interesov drugih držav in postavljajo ‘Ameriko na prvo mesto’ nad mednarodnimi pravili,” je dejal tiskovni predstavnik veleposlaništva Liu Pengju.