Kitajska je v sredo obtožila Tajvan, da je v zameno za politično podporo Washingtona pripravljena svojo ključno industrijo polprevodnikov podrediti interesom Združenih držav Amerike.
Ameriški mediji poročajo, da je Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), največji svetovni proizvajalec čipov po naročilu, ki oskrbuje podjetja, kot so Apple in Nvidia, sredi pogajanj za nakup deleža v podjetju Intel, poroča Reuters.
TSMC in Intel teh informacij nista potrdila, medtem ko tajvanska vlada trdi, da ni prejela nobenega zahtevka za tuje naložbe s strani TSMC. Ameriški predsednik Donald Trump je obtožil Tajvan, da jemlje ameriška delovna mesta v sektorju polprevodnikov, in povedal, da želi, da se večji del proizvodnje vrne v ZDA.
Zastopnica kitajskega Urada za zadeve s Tajvanom, Zhu Fenglian, je potrdila, da se v Tajvanu širi skrb, da bi TSMC lahko postal “United States Semiconductor Manufacturing Co.”. Tajvansko vodilno stranko, Demokratsko napredno stranko (DPP), je obtožila, da uporablja industrijo polprevodnikov kot sredstvo za pridobivanje tuje podpore in iskanje neodvisnosti.
Tajvanski Svet za zadeve s Kitajsko je odgovoril, da je TSMC ključna tajvanska družba in da bo vlada tesno sodelovala z industrijo, da bi ohranila vodilno vlogo Tajvana v naprednih tehnologijah, še posebej z ozirom na Trumpovo stališče do tajvanskega sektorja polprevodnikov.