Kitajska se umika od naložb v ameriške zasebne sklade

usa china flag with dollar bills on top
Foto: Pexels

Kitajski državni skladi v zadnjem povračilnem ukrepu v okviru trgovinske vojne predsednika Donalda Trumpa prekinjajo nova vlaganja v ameriški zasebni kapital, poroča Financial Times. V zadnjih tednih so se državni skladi začeli umikati iz naložb v sklade zasebnega kapitala s sedežem v Združenih državah Amerike, po besedah sedmih vodilnih oseb iz industrije zasebnega kapitala, seznanjenih s tem vprašanjem.

Ti koraki so posledica pritiska kitajske vlade na državne sklade. Sprememba pristopa do ZDA prihaja po tem, ko je postalo jasno, da Kitajska nosi največje breme ameriških carin, uvedenih v zadnjih treh tednih, ki naj bi občutno zmanjšale trgovino med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma. Trump je uvedel nove carine do 145 odstotkov na kitajski izvoz, Peking pa je odgovoril s carinami do 125 odstotkov.

Mnogi vodilni so povedali, da se je odnos kitajskih vlagateljev do ameriškega zasebnega kapitala, odkar se je začela trgovinska vojna, spremenil. Med skladi, ki se umikajo, je China Investment Corporation (CIC). Umaknili so se tudi drugi kitajski skladi. V zadnjih desetletjih so kitajski državni skladi vložili milijarde dolarjev v številne največje ameriške družbe zasebnega kapitala, med njimi Blackstone, TPG in Carlyle Group.

Foto: Unsplash

Že v zadnjih letih je opazen upad vlaganj podjetja CIC v ameriški zasebni kapital, menijo vodilni v industriji. Kitajska skupina je vzpostavila partnerska vlaganja, preko katerih razporeja sredstva v državah, kot so Velika Britanija, Savdska Arabija, Francija, Japonska in Italija, z namenom razpršitve svojega naložbenega portfelja.

Drugi vlagatelji, ki so bili v preteklosti veliki podporniki ameriškega zasebnega kapitala, vključno s pokojninskimi skladi iz Kanade in Evrope, prav tako na novo preučujejo svoje zaveze, je ta mesec poročal Financial Times. Vodilni iz industrije so za FT dejali, da geopolitično okolje, še posebej posledice Trumpove trgovinske vojne, spodbuja nove razmisleke o tem, kam vlagati.

V zadnjih treh desetletjih so kitajski državni vlagatelji, kot sta CIC in Državna uprava za devizne rezerve, vlagali denar v ameriške sklade zasebnega kapitala in pomagali pri razvoju panoge v eno vodilnih finančnih področij z upravljanjem sredstev v višini 4,7 bilijona dolarjev. CIC je nekoč imel delež v Blackstoneu, a ga je prodal leta 2018. Ti kitajski skladi sodijo med največje svetovne vlagatelje v alternativna naložbena sredstva.

Ker so zahodne vlade in regulatorji sprejeli ukrepe za omejitev neposrednih kitajskih državnih naložb v podjetja in infrastrukturo, so posredne naložbe prek zasebnih skladov Pekingu omogočile vlaganje stotin milijard dolarjev v zahodna podjetja in gospodarstva. Ameriška podjetja, ki so prejela podporo kitajskih državnih vlagateljev, vključujejo največja imena v industriji: Global Infrastructure Partners, ki ga je lani prevzel BlackRock, Thoma Bravo, Vista Equity Partners, Carlyle in Blackstone.

Med Trumpovim prvim predsedniškim mandatom je CIC ustanovil “partnerski sklad” zasebnega kapitala z Goldman Sachsom, ki je kupoval deleže v podjetjih v ZDA in Veliki Britaniji. Kitajski državni skladi, še posebej CIC, so prav tako neposredno vlagali v podjetja, skupaj z upravljavci zasebnega kapitala, kot je Blackstone.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji