Kitajski regulatorji in državna komisija za gospodarsko načrtovanje so v četrtek objavili novo, posodobljeno t. i. “negativno listo”, ki vsebuje seznam sektorjev, v katerih veljajo omejitve za tuja podjetja, torej tistih, kjer so dejavnosti tujih vlagateljev omejene ali popolnoma prepovedane.
V najnovejši različici seznama, ki je bil prvič uveden leta 2018, se je število industrij s prepovedmi zmanjšalo s 117 na 106, kar se razume kot poteza Pekinga za privabljanje tujih naložb v drugo največje gospodarstvo na svetu. Rahljanje omejitev prihaja v času, ko ameriške carine ustvarjajo dodatne pritiske na kitajsko gospodarstvo, ki se že tako spopada z nizko domačo potrošnjo in krizo v nepremičninskem sektorju.
Kitajska Nacionalna komisija za razvoj in reforme (NDRC) je v četrtek sporočila, da najnovejši seznam za leto 2025 znižuje “vstopni prag” v Kitajsko in s tem “spodbuja tržno vitalnost”. Več sektorjev je bilo delno liberaliziranih, pravi NDRC, med njimi so televizijska produkcija, telekomunikacijske storitve, spletne informativne storitve o farmacevtskih in medicinskih izdelkih, uporaba radioaktivnih zdravil s strani zdravstvenih ustanov, pa tudi uvoz gozdnih semen.
Lokalne oblasti se spodbuja, da omogočijo večji dostop tujim vlagateljem na področjih, kot so prevoz in logistika, špedicija ter storitve najema vozil. Po drugi strani so sektorji brezpilotnih letal in t. i. novih tobačnih izdelkov, kot so e-cigarete, na črnem seznamu.
Preberite več:
Kitajska vlada je februarja napovedala, da bo dodatno odstranila ovire za tuje naložbe in “čim prej” revidirala “negativni seznam” za dostop do kitajskega trga. Po tem so kitajski uradniki začeli aktivneje promovirati Kitajsko kot zanimivo destinacijo za naložbe globalnih podjetij. Pogostost sestankov z multinacionalkami se je, ko so neposredne tuje naložbe leta 2024 drastično upadle (za 27,1 odstotka v domači valuti v primerjavi s prejšnjim letom), kar je bil največji letni padec od finančne krize leta 2008, povečala.
NDRC navaja, da bodo kitajski ukrepi, ki jih opisuje kot “dovoljenje za vstop” v Kitajsko, pripomogli k razširitvi tržnega dostopa. “Boljša promocija tega modela bo spodbudila rast družbenega kapitala in zasebnih naložb, znanstvene in tehnološke inovacije ter zdravo industrijsko konkurenčnost,” piše v sporočilu NDRC.