Zdi se, da sta si največji svetovni gospodarstvi znova skočili v lase s stopnjevanjem carinske vojno, saj Peking napoveduje novo visoko dajatev na uvoz iz ZDA, piše DW.
Kitajska je namreč sporočila, da bo od sobote, 12. aprila, uvedla carino v višini 125 odstotkov na ameriško blago, kar je več od dosedanjih 84 odstotkov, je sporočilo Ministrstvo za finance.
“Uvedba nenormalno visokih carin s strani ZDA na Kitajsko resno krši pravila mednarodne trgovine, osnovne ekonomske zakone in zdravo pamet,” piše v poročilu Komisije za carinske tarife Državnega sveta v Pekingu, pri čemer dodajajo, da nova dajatev začne veljati v soboto.
Poteza je sledila odločitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da zviša carine na kitajsko blago na 145 odstotkov, kar je sprožilo trgovinsko vojno, ki ogroža globalne dobavne verige. Kitajska vlada je ukrepe ameriške administracije označila za “šalo” in sporočila, da jih ne šteje več za vredne odziva, poroča Bloomberg.
“Ker ameriškega blaga ni več mogoče prodajati na Kitajskem po trenutnih carinskih stopnjah, bo Kitajska, če ZDA dodatno zvišajo carine na kitajski izvoz, takšne ukrepe preprosto prezrla,” piše v izjavi.
V ločenem sporočilu je Ministrstvo za trgovino navedlo, da je ponavljajoča uporaba previsokih tarif s strani Washingtona postala le še igra številk – ekonomsko nesmiselna in razkriva tarife kot orodje za ustrahovanje in prisilo.
“To je postala šala,” je zapisalo ministrstvo. Kitajska je opozorila, da bo “odločno izvedla protiukrepe in se borila do konca”, če ZDA nadaljujejo z kršitvami njenih pravic in interesov. Prav tako je navedeno, da morajo ZDA prevzeti popolno odgovornost za škodo, ki jo povzročajo carine.
Preberite več:
Bela hiša nadaljuje pritisk na drugo največje svetovno gospodarstvo in drugega največjega uvoznika ZDA, saj je Kitajsko posebej izpostavila pri dodatnem povečanju carin, medtem ko je večino tako imenovanih “recipročnih” dajatev, uvedenih za več deset drugih držav, začasno ukinila.
Zanimivo je, da Kitajska ni uvedla recipročnih carin v višini 145 odstotkov, temveč 20 odstotkov nižje – torej 125 odstotkov.