Rezultati v drugem četrtletju leta 2025 kažejo, da Kitajska, kljub številnim pritiskom, še vedno ostaja pomembna sila v svetovnem gospodarstvu. Po podatkih za obdobje april–junij je bruto domači proizvod (BDP) narasel za 5,2 odstotka na letni ravni.
Kar pomeni rahlo upočasnitev glede na 5,4 odstotka v prvem četrtletju, a vseeno presega napovedi analitikov, ki so pričakovali 5,1-odstotno rast. Na četrtletni ravni je Kitajska zabeležila 1,1-odstotno rast, kar je več od pričakovanih 0,9 odstotka.
Močna industrijska proizvodnja in okrepljen izvoz
Za rast je močno pripomogla industrijska proizvodnja, ki je v juniju poskočila za 6,8 odstotka, kar kaže na močno povpraševanje po kitajskih izdelkih po svetu. Ta uspeh je deloma posledica začasnega premirja v trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko, ki je začasno zmanjšalo carinske ovire. Kitajski proizvajalci so s tem lahko povečali izvoz na ključne trge, kot so Azija, Evropa, Afrika in Latinska Amerika. Ta večji izvoz je postal pomemben gonilnik gospodarske rasti.
Kljub temu pa domače povpraševanje ostaja razmeroma šibko. Maloprodaja je junija narasla za 4,8 odstotka, kar ne zadostuje pričakovanjem, ki so znašala 5,4 odstotka. Pomanjkanje močnejše potrošne rasti kaže, da ukrepi za prebujanje notranjega trga še ne dajejo želenih rezultatov. Poleg tega še vedno trpi nepremičninski sektor, kjer so se investicije v prvi polovici leta zmanjšale za kar 11,2 odstotka.
Kaj prinaša prihodnost?
Rast, nad 5 odstotkov, je dobra novica za kitajsko vlado, ki zaradi nje ni pod pritiskom za hitre in obsežne ukrepe za podporo gospodarstvu. Kljub temu strokovnjaki opozarjajo, da bo za stabilno rast v nadaljevanju leta potrebna ciljno usmerjena podpora, saj se lahko vsaka večja gospodarska motnja hitro pozna na razpoloženju vlagateljev in na realnem gospodarstvu.
Zvečane trgovinske napetosti med ZDA in Kitajsko sicer deloma zavirajo rast, a začasni premirji so kljub temu pripomogli k rahlemu povečanju izvoza in ohranitvi zaupanja med vlagatelji. Analitiki opozarjajo, da se lahko rast za leto 2025 upočasni tudi do 4,6 odstotka, kar kaže na zahtevno pot do stabilnega okrevanja.
Potrošniška aktivnost ostaja previdna, kljub določenim subvencijam in spodbudam, ki naj bi zbudile gibanje na domačem trgu. Brez pomembnih reform na področju dohodkov in zaposlovanja pa rast ne bo trajnostna. Industrija sicer uspešno raste, a ne ustvarja dovolj delovnih mest, kar omejuje širitev potrošne moči prebivalstva.
Preberite več:
Zmožnost ohranjanja rasti in okrevanja je vzpodbudna, a številni izzivi, predvsem z notranjimi reformami in stabilnostjo trgovinskih odnosov, še vedno čakajo na rešitev. Gospodarski razvoj zato zahteva pametno usmerjene politike in previdno spremljanje svetovnih trendov.