Kitajski velikan na področju električnih vozil BYD namerava v letu 2025 podvojiti prodajo svojih vozil na trgih zunaj Kitajske, in sicer na več kot 800.000 avtomobilov. Da bi se izognil visokim ameriškim in evropskim uvoznim carinam, bo skušal čim več vozil proizvajati na teh trgih.
BYD je leta 2024 zunaj Kitajske prodal 417.000 vozil, letos pa pričakuje “znatno rast” tržnega deleža v Veliki Britaniji, za katero v podjetju menijo, da je “zelo odprta” za konkurenčne kitajske izdelke, kažejo zapiski s sestanka nadzornega odbora podjetja, ki ga je vodil predsednik Wang Chuanfu, poroča Reuters.
V podjetju vidijo “veliko priložnost” za hitro rast v državah Latinske Amerike in jugovzhodne Azije, kjer so tako državne politike kot tudi prebivalci naklonjeni kitajskim znamkam. Ker oblasti na tujih trgih razmišljajo o uvedbi carin na kitajske avtomobile ali so jih že uvedle, namerava BYD ohraniti cenovno prednost z nabavo ključnih delov iz Kitajske in sestavljanjem vozil v lokalnih tovarnah, je dodal Wang, ne da bi natančneje navedel, za katere države gre.
Za evropski trg BYD trenutno gradi dve tovarni, v Turčiji in na Madžarskem, ki naj bi začeli obratovati konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta in imeli kapaciteto 500.000 vozil letno. V dolgoročnem načrtu je tudi odprtje tretje tovarne v eni od držav zahodne Evrope.
BYD vodi ambiciozno pobudo vseh kitajskih proizvajalcev, ki želijo pridobiti čim večji delež v sektorju električnih vozil. Odpirajo nove prodajne prostore na izvoznih trgih od Avstralije do Nemčije, da bi v tujini našli rešitev za ostro konkurenco in vse nižje cene na domačem kitajskem trgu.
Konec tega ali v začetku prihodnjega meseca naj bi se odprl tudi prvi prodajni salon v glavnem mestu Hrvaške, po navedbah regionalnih medijev pa naj bi zagrebška podružnica skrbela tudi za slovenski trg.
Wang je lani dejal, da BYD pričakuje, da bo izvoz vozil prispeval k večji dobičkonosnosti. Na torkovem sestanku je analitikom povedal, da pričakuje, da bo “v nekem trenutku” večji del dobička podjetja prihajal s tujih trgov, a ni navedel, kdaj bi se to lahko zgodilo.
BYD bo gradnjo tovarn v tujini nadaljeval brez pomoči partnerjev, saj ima dovolj lastnih sredstev za take projekte, je dodal Wang. Trenutno gradi tovarno v Braziliji, svojem največjem trgu zunaj Kitajske, čeprav je bil projekt lani začasno zaustavljen zaradi pritožb o izkoriščanju delavcev. Poleg Madžarske in Turčije BYD gradi tovarno še na Tajskem.
Wang je povedal, da podjetje kratkoročno ne namerava začeti prodaje v Kanadi in ZDA zaradi geopolitičnih razmer. Trumpova vlada je ohranila 100-odstotne carine na kitajska električna vozila, prav tako Kanada.
Wang je analitikom povedal, da je prepričan, da bo dobičkonosnost podjetja na prodano vozilo presegla tisto, ki jo dosega japonska Toyota, ko bo BYD po velikosti dosegel to največjo avtomobilsko znamko na svetu. Po njegovih izjavah ima BYD precej boljši nadzor nad stroški. Toyota je leta 2024 po svetu prodala 10,8 milijona vozil, medtem ko jih je BYD prodal 4,27 milijona – od tega 90,2 odstotka na domačem kitajskem trgu.
Preberite več:
BYD želi letos povečati prodajo na 5,5 milijona vozil, potem ko je pretresel kitajski trg z uvedbo cenejših modelov, vključno s priljubljenim električnim hatchback modelom Seagull, ki je na Kitajskem na voljo že za manj kot 10.000 dolarjev. Razen tega BYD pri večini svojih modelov ponuja napredne funkcije za samodejno vožnjo brez dodatnega doplačila.
BYD načrtuje tudi širitev ekipe za razvoj inteligentne programske opreme in komponent, kot so polprevodniki, s trenutnih 5.000 na kar 8.000 zaposlenih.