Kitajski izvozniki hitijo pred rokom za nove carine

Shanghai, pristanišče, izvoz
Foto: Flickr

Kitajska podjetja hitijo z naročili, da bi izkoristila trenutno krhko premirje v trgovinski vojni z ZDA. Številne pošiljke so bile usmerjene v jugovzhodno Azijo, ki je pomembno tranzitno vozlišče za kitajsko blago. Podatki kažejo, da se je obseg izvoza v primerjavi z lanskim junijem povečal za 5,8 odstotka, kar je preseglo tudi napovedi analitikov.

Podjetja se soočajo z zmanjšanim domačim povpraševanjem in vedno bolj zahtevnimi pogoji na ameriškem trgu, kjer letno prodajo blago v vrednosti več kot 400 milijard dolarjev. Svoje tržne deleže skušajo varovati tudi v bližnjih gospodarstvih, hkrati pa se pripravljajo na morebitne nove carinske ovire, ki jih ZDA napovedujejo za avgust.

Napetost med Pekingom in Washingtonom ostaja

Kljub junijskemu dogovoru o začasnem premirju v trgovinski vojni, ki je znižal carine na kitajsko blago, ostaja negotovost glede trajnega sporazuma. Ameriški predsednik Donald Trump je namreč napovedal uvedbo novih carin, ki bi lahko presegale 100 odstotkov vrednosti blaga. Med drugim je napovedal 40-odstotno dajatev na blago, ki prek tretjih držav, kot je Vietnam, prihaja v ZDA, s čimer želi preprečiti izogibanje obstoječim tarifam.

Poleg tega je Trump zagrozil z desetodstotnimi carinami na uvoz iz držav BRICS, med katerimi je tudi Kitajska, kar še dodatno povečuje negotovost v mednarodni trgovini. Kitajska zato poskuša diverzificirati svoje trgovinske poti in okrepiti sodelovanje z drugimi državami, a analitiki opozarjajo, da bodo visoke carine otežile širitev kitajskih proizvajalcev na svetovne trge.

Posledice za gospodarstvo in dobavne verige

Analitiki pri Capital Economics opozarjajo, da bodo visoke carine zmanjšale dobičkonosnost kitajskih podjetij in upočasnile rast izvoza v prihodnjih četrtletjih. To pa bi lahko negativno vplivalo tudi na gospodarsko rast Kitajske in s tem na globalno ekonomijo. Hkrati se spreminjajo tudi poti dobavnih verig, saj podjetja iščejo načine za izogib visokim tarifam in ohranjanje konkurenčnosti.

Junijski podatki kažejo tudi na okrepljen uvoz kitajske surove nafte, predvsem iz Savdske Arabije in Irana, ter povečanje uvoza železove rude. To kaže na poskuse stabilizacije industrijske proizvodnje kljub negotovim zunanjetrgovinskim razmeram.

Rok za dosego trajnega dogovora med Kitajsko in ZDA se bliža. 12. avgust je datum, do katerega si Peking želi dogovora z Belo hišo. Do takrat bodo kitajski izvozniki verjetno pospešeno pošiljali blago, da bi se izognili morebitnim višjim carinam. A brez jasnega dogovora ostaja trg negotov, kar lahko povzroči dodatne premike v globalnih dobavnih verigah in vpliva na cene ter razpoložljivost izdelkov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji