Najvišji kitajski voditelji načrtujejo, da bodo v sredo sklicali nujni sestanek, na katerem bodo razpravljali o ukrepih za okrepitev gospodarstva in stabilizacijo kapitalskega trga v času, ko se trgovinska vojna z Združenimi državami Amerike zaostruje, so sporočili dobro obveščeni viri.
Sestanek prihaja v trenutku, ko so ameriške carine na kitajski uvoz skoraj podvojene in dosegajo 104 odstotke, in predstavlja prvi javno znani visok politični sestanek, odkar je ameriški predsednik Donald Trump prejšnji teden napovedal nove “recipročne” carine na kitajsko blago, poroča Reuters.
Po navedbah virov naj bi se sestanka udeležili visoki uradniki Državnega sveta ter več regulatornih in državnih organov, a so sogovorniki vztrajali pri anonimnosti, saj niso pooblaščeni za izjave za medije. Uradniki naj bi po navedbah razpravljali o ukrepih za spodbujanje domače potrošnje in podporo kapitalskemu trgu, možna pa je tudi uvedba olajšav pri izvoznem davku, je dejal eden od virov.
Informacijska pisarna Državnega sveta, pristojna za stike z mediji, še ni odgovorila na poizvedbe. Trumpovi ostri carinski ukrepi so pretresli globalni trgovinski red, ki je veljal desetletja, povzročili strah pred recesijo in zadali močan udarec svetovnim borzam.
Čeprav je Peking prejšnji teden uvedel povračilne ukrepe in obljubil, da se bo “boril do konca” proti, kot pravijo, ameriškemu izsiljevanju, analitiki trdijo, da se Kitajska počuti potisnjena v kot, saj carine prizadenejo ne le kitajske izvoznike, ampak tudi države, ki svoje izdelke sestavljajo na Kitajskem.
Na sestanku naj bi sodelovali uradniki centralne banke (PBOC), Ministrstva za finance (MOF), Ministrstva za trgovino (MofCom), pa tudi nacionalni regulatorji za bančništvo (NFRA) in vrednostne papirje (CSRC), navajajo viri.
Preberite več:
Kitajski premier Li Qiang je v torek izjavil, da je politika vlade za letošnje leto v celoti prilagojena različnim negotovostim, in dodal, da je Kitajska “povsem sposobna omiliti negativne zunanje vplive”. V sredo so kitajske borze zabeležile rahlo okrevanje, zahvaljujoč obljubam države o podpori trgu in povečanju zanimanja za domača tehnološka podjetja, kar je omililo negativni učinek najnovejših ameriških carin.