Kitajsko podjetje JMEV poleti začenja gradnjo tovarne električnih vozil v Sremski Mitrovici

EV charging
Cilj: Izvoz v EU "brez visokih carin". Foto: Unsplash

Kitajsko podjetje Jiangling Group Electric Vehicle (JMEV) je odobrilo gradnjo tovarne električnih vozil v Sremski Mitrovici. Dolgoročni načrt predvideva izvoz vozil v EU brez carin, je podjetje potrdilo za Radio Svobodna Evropa.

“O višini naložbe se bo odločalo v naslednjih dveh mesecih, odvisno od tega, ali bomo proizvajali 3.000 ali 5.000 vozil letno,” je za RSE povedala Brankica Zjalić, vodja projekta JMEV Srbija, in dodala, da se je kitajsko podjetje odločilo za Srbijo zaradi njenih dobrih gospodarskih odnosov tako s Kitajsko kot z EU.

Evropska unija je oktobra 2024 uvedla visoke carine (do 35 odstotkov) na električna vozila, proizvedena na Kitajskem, za obdobje petih let. Odločitev je bila sprejeta za zaščito evropskih proizvajalcev avtomobilov pred, kot trdijo, nezvesto konkurenco kitajskih proizvajalcev, ki prejemajo državne subvencije.

Srbija ima s Kitajsko sklenjen Sporazum o prosti trgovini, ki je stopil v veljavo leta 2024 in je bil v EU deležen kritik, saj se je Srbija s kandidaturo za članstvo v EU zavezala, da bo ob vstopu v Unijo prekinila vse bilateralne sporazume.

Zahvaljujoč sporazumu z EU lahko Srbija pod določenimi pogoji izvaža avtomobile v EU brez carin.

Po besedah predstavnice JMEV Srbija kitajsko podjetje načrtuje začetek gradnje tovarne v Sremski Mitrovici poleti, začetek proizvodnje pa v letu 2026.

“Za proizvodnjo 3000 vozil bo potrebnih najmanj 300 delavcev. Kitajski inženirji bi na začetku proizvodnje prišli usposabljati delavce,” je dejala Brankica Zjalić in dodala, da podjetje namerava zaposlovati izključno delavce iz Srbije.

Povedala je tudi, da se je mesto Sremska Mitrovica zavezalo zagotoviti potrebno infrastrukturo – priključke za elektriko in druge komunalne storitve – o drugih subvencijah pa ni bilo govora.

Po njenih besedah so električni avtomobili namenjeni prodaji v EU in Srbiji. Nekateri deli vozil bi se proizvajali v Srbiji, drugi pa bi se sestavljali iz uvoženih kitajskih komponent.

Župan Sremske Mitrovice na klice in sporočila RSE v zvezi s tem ni odgovoril.

Zjalić je poudarila, da je dolgoročni cilj JMEV izvažati vozila v EU brez carin.

“Podjetje želi vstopiti na srbski trg, začeti s tovarno in sčasoma poiskati partnerje v Srbiji in regiji, da bi se deli proizvajali v Srbiji in ne več uvažali iz Kitajske,” je dejala in poudarila, da bi bilo tako vozilo proizvedeno v Srbiji in bi se “brez visokih carin lahko izvažalo v EU.”

Carine, ki jih je EU uvedla oktobra 2024, se razlikujejo glede na kitajske proizvajalce. Na primer carine na Teslina vozila, proizvedena na Kitajskem, ki znašajo približno 7,8 odstotka medtem ko za kitajskega proizvajalca SAIC dosegajo 35,3 odstotka, kot navaja spletna stran Evropske komisije.

Srbija ima z EU od leta 2008 sklenjen Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, s katerim je bila med drugim vzpostavljena cona proste trgovine.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji