Kitajsko podjetje Luxshare razmišlja o selitvi proizvodnje v ZDA

iPhone and Airpods
Strategija za izogibanje ameriškim carinam, Foto: Unsplash

Podjetje Luxshare, kitajski dobavitelj podjetja Apple, se z naročniki trenutno pogaja o možnih načinih, kako bi se izognili uvedbi novih ameriških carin, vključno s premestitvijo dela proizvodnje iz Kitajske, celo v ZDA, je med pogovorom z analitiki v sredo izjavila predsednica uprave Wang Laichun.

Luxshare, ki sestavlja naprave iPhone in proizvaja AirPods, o tej strategiji razmišlja v luči ameriških carin, ki so začele veljati v sredo. V transkripciji klica je Wang poudarila, da bodo carine imele majhen vpliv na dobiček in prihodke, saj podjetje neposredno v ZDA izvozi zelo majhen delež končnih izdelkov, poroča Reuters.

Kljub temu je poudarila, da bo treba razmisliti o dodatnih naložbah v tujini in morebitni odložitvi nekaterih naložb na Kitajskem.

“Če obstaja komercialna garancija in če lahko ustrezno ocenimo situacijo, ne izključujemo možnosti, da del proizvodnje lokaliziramo, da bi odgovorili na potrebe ameriškega trga,” je povedala Wang.

Wang je razkrila, da je Luxshare nekaterim kupcem že nakazal, da bi za zagotavljanje storitev v Severni Ameriki potrebovali jasne komercialne obljube, še posebej za izdelke, ki jih je mogoče izdelati z visokim deležem avtomatizacije.

Čeprav ni neposredno omenila podjetja Apple, je Luxshare znan kot pomemben partner podjetja. Applovi dobavitelji se običajno izogibajo javnim komentarjem. Luxshare ima proizvodne kapacitete in raziskovalne centre na Kitajskem, v Maleziji, na Tajskem, v Vietnamu, ZDA in Mehiki, poleg naprav podjetja Apple pa proizvaja tudi usmerjevalnike, module za brezžično polnjenje in opremo za videokonference.

Poudarila je tudi, da podjetje razmišlja o večjih naložbah v jugovzhodni Aziji, vendar ni natančno pojasnila, kje. Prav tako je navedla, da se proizvodnja potrošniške elektronike verjetno ne bo selila iz Vietnama, razen če carine na vietnamske izdelke ne bodo najmanj 10 odstotkov višje v primerjavi z drugimi državami, saj Vietnam že ima razmeroma razvito industrijsko infrastrukturo in kvalificirano delovno silo.

Vietnam je trenutno obremenjen s carino v višini 46 odstotkov, medtem ko carina za Tajsko znaša 36 odstotkov, za Malezijo pa 24 odstotkov. Vietnamska vlada trenutno vodi pogovore z Washingtonom o znižanju carin. Na vprašanje o širjenju v Indijo je Wang odgovorila, da trenutno ni v načrtu, vendar bi podjetje to možnost razmislilo, če bi to izrecno zahtevali kupci.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji