Število ruskih milijarderjev je po Forbesovi lestvici svetovnih milijarderjev med preteklim letom naraslo, kljub zahodnim sankcijam, usmerjenim v destabilizacijo gospodarstva države.
Seznam je v letu 2025 pridobil 15 novih ruskih imen, s čimer je dosegel rekordnih 146.
Novi ruski milijarderji prihajajo iz različnih panog, vključno s podjetniki, ki so sami ustvarili svoje bogastvo, in dediči. Panoge, ki so zastopane, vključujejo rudarstvo premoga, finance, IT, farmacijo, nafto in plin, kmetijstvo, prehrambeno industrijo, gradbeništvo, trgovino, transport in energetiko, piše Blic.
Med novimi imeni na lestvici je najbogatejši Indijec Vikram Punia, ustanovitelj farmacevtske družbe Pharmasyntez, ki je debitiral z bogastvom v višini 2,1 milijarde dolarjev. Drugi vključujejo Ljudmilo Kogan (1,3 milijarde dolarjev), vdovo bančnika Vladimira Kogana in dedinjo večinskega deleža v banki Uralsib, ter dvojčka Aleksandra in Viktorja Linnika (po 1,3 milijarde dolarjev), ustanovitelja proizvajalca mesa Miratorg. Na seznamu je tudi Boris Nuralijev, ustanovitelj programske družbe 1C, in sicer z 1,3 milijarde dolarjev.
Rusija se je po številu novih milijarderjev uvrstila na peto mesto na svetu. Prvo mesto so zasedle Združene ameriške države s 103 novimi imeni, vključno z Marilyn Simons (31 milijard dolarjev), vdovo pionirja hedge skladov Jima Simonsa, in Lyndal Stephens Greth (25,8 milijarde dolarjev), hčerko naftnega magnata Autryja Carla Stephensa.
Nemčija je bila s 37 novimi milijarderji, med katerimi je tudi najmlajši milijarder na seznamu, devetnajstletni Johannes von Baumbach (5,4 milijarde dolarjev), na drugem mestu. Kitajska in Hongkong sta sledila z 32 novimi milijarderji, Indija pa se je uvrstila na četrto mesto s 17 novimi imeni.
Skoraj 70 odstotkov novih svetovnih milijarderjev, oziroma 196 oseb, je bogastvo pridobilo samostojno, navaja Forbes. Tehnologija in umetna inteligenca sta bili vodilni panogi po številu novih milijarderjev, s 46 predstavniki, vključno s kitajskim vlagateljem Hao Tangom (4,3 milijarde dolarjev) in ameriškima ustanoviteljema startupov, Benom Lammom (3,7 milijarde dolarjev) ter Dariem Amodeijem (1,2 milijarde dolarjev). Finančni sektor je zasedel drugo mesto z 41 novimi milijarderji, zdravstvo pa tretje s 40.
Preberite več:
To je 39. izdaja tega seznama, letos pa je na njem rekordnih 3.028 milijarderjev – največ, odkar Forbes ustvarja seznam.