Kmetijske stanovske organizacije pozivajo k takojšnji zaustavitvi sprejemanja kmetijske zakonodaje, dokler ne bodo usklajene ključne vsebine. Opozarjajo, da so njihovi predlogi v zakonodajnem procesu premalo upoštevani, in pričakujejo jasne odgovore ter več pripravljenosti za dialog. Ob tem ponovno zahtevajo tudi srečanje s predsednikom vlade Robertom Golobom.
Na sestanku z ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Matejo Čalušić so govorili o predlaganih spremembah zakonodaje. Kot je pojasnila ministrica, naj bi prihodnji teden državna sekretarja predstavila končne osnutke zakona o kmetijstvu in novele zakona o kmetijskih zemljiščih. Čalušić je izrazila zadovoljstvo, da so se organizacije po prekinitvi marca vrnile k pogovorom.
Stanovske organizacije pa vztrajajo, da odgovori, ki so jih prejele na svoje pripombe, niso bili ustrezni. “Odločitve ministrstva so nejasne in se ne odzivajo na naša ključna vprašanja,” poudarjajo. Po njihovem mnenju je nadaljnji zakonodajni postopek nesprejemljiv, dokler ne pride do usklajevanja vsebine. Zato zahtevajo, da vlada postopek obravnave zakonov nemudoma zaustavi. “Pred odločanjem na vladi je nujno doseči dogovor glede vsebinsko spornih točk,” opozarjajo. Ob tem še vedno čakajo na vabilo predsednika vlade na sestanek, ki so ga zahtevale pred dvema tednoma. Na njem si želijo poglobljene razprave o spornih točkah zakonodajnega svežnja.
“Kmetijstvo je temelj prehranske suverenosti in trajnostnega razvoja države, zato pričakujemo pregledno in vsebinsko utemeljeno razpravo v dobro vseh deležnikov,” so poudarile organizacije v skupni izjavi. V kabinetu predsednika vlade so za STA pojasnili, da je srečanje načrtovano v začetku junija. Na sestanku je bil sicer prisoten tudi vodja kabineta predsednika vlade.

Med podpisnicami izjave so Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije, Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, Združenje slovenske kmečke iniciative, Zveza društev rejcev drobnice Slovenije in Zveza lastnikov gozdov Slovenije.
Kmetijske organizacije so sicer konec marca začasno izstopile iz delovnih skupin, ki preučujejo zakonodajni paket, saj ocenjujejo, da spremembe dodatno otežujejo pogoje za kmetovanje.
Preberite več:
Predlagani zakonodajni sveženj obsega sedem osnutkov zakonov in novel: zakon o kmetijstvu, zakon o hrani, zakon o varni hrani in krmi, zakon o zdravju živali ter novele zakonov o kmetijskih zemljiščih, o gozdovih in o zaščiti živali.