Kmetje zahtevajo dialog z vlado: “Zakonodaja brez nas ni sprejemljiva”

Traktor
Kmetje si tako še naprej prizadevajo za enakovredno vlogo pri oblikovanju zakonodaje, ki zadeva njihovo delo in prihodnost slovenskega podeželja. Foto: Unsplash

Kmetijske organizacije pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) opozarjajo na pomanjkanje dialoga z vlado pri pripravi ključnih zakonskih predlogov. Čeprav je vlada izrazila pripravljenost za sestanek, datuma srečanja s premierjem Robertom Golobom še ni.

Kmetje so sprva za danes napovedali izjavo za javnost, a jo po prejetem odgovoru iz kabineta predsednika vlade odpovedali. Premier se zaradi drugih obveznosti ta teden ne more srečati z njimi, jih je pa povabil na sestanek v petek. Kmetje tega termina ne morejo sprejeti, saj bodo takrat sodelovali na odprtju festivala Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju, a upajo, da do srečanja pride že v začetku prihodnjega tedna.

Kmetijske organizacije vladi očitajo, da zakonodajo pripravlja “brez socialnega dialoga, saj očitno nima interesa za strateško pomembno vprašanje prehranske suverenosti”.

Iz kabineta premierja medtem sporočajo, da je ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić že večkrat sodelovala s predstavniki nevladnih organizacij in vključila številna stališča kmetov. Ministrica je v odzivu ponovno poudarila, da ministrstvo ostaja odprto za dialog in da predlogi zakonov naslavljajo ključne izzive:

“Predlogi zakonov tako krepijo pridelavo, predelavo in dostopnost kakovostne hrane v Sloveniji, uvajajo sodoben in dostopnejši prenos znanja ter hitrejše prilagajanje na podnebne spremembe, postavljajo jasen okvir za varovanje kmetijskih zemljišč, omogočajo boljšo sledljivost živil in večjo izbiro potrošnika, dajejo večjo preglednost nad dogajanjem v prehranski verigi ter prispevajo k bolj urejenemu sistemu zaščite živali in odgovornega ravnanja z njimi,” je zapisala Čalušić.

Ministrica je k dialogu za sredino prihodnjega tedna povabila predsednike ključnih kmetijskih organizacij. Hkrati na ministrstvu zavračajo očitke, da zakoni nastajajo v tajnosti, saj je javna razprava o svežnju potekala do 75 dni, prejetih pa je bilo več kot 1450 pripomb, od katerih so nekatere tudi upoštevali.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji