V občini Kostel so tudi ta vikend domačini ponovno stopili skupaj in s protestnim shodom izrazili nezadovoljstvo zaradi zaprtja Petrolove črpalke na mejnem prehodu Petrina. Približno sto krajanov je s transparenti in mirnim pohodom čez prehod za pešce jasno pokazalo, da se s trenutno situacijo ne bodo sprijaznili. Na izredni seji občinskega sveta so sprejeli šest sklepov, med katerimi izstopa javni poziv vladi in Petrolu za hitro rešitev nastalega položaja. Prav tako so napovedali zbiranje podpisov za peticijo in iskanje podpore pri drugih županih v regiji.
Podobna zgodba se odvija tudi v Solčavi, kjer je pred zaprtim Petrolovim servisom protestiralo okoli 150 ljudi. Domačini so opozorili, da se spor med vlado in Petrolom ne sme reševati na plečih prebivalcev, ki so že tako odmaknjeni od večjih središč. Županja Solčave je poudarila, da zaprtje črpalke ogroža ne le vsakdanje življenje, temveč tudi turistični obisk kraja. Na protestu so začeli zbirati podpise za ponovno odprtje bencinske postaje, poleg tega pa so čez Petrolov znak namestili žalni trak v znak razočaranja in žalosti.
Zaprtje servisov je udarec za lokalne skupnosti
Petrol je konec junija zaprl štiri bencinske servise – poleg Petrine še v Solčavi, Črnem Vrhu nad Idrijo in Podkorenu. Razlog je nova vladna uredba, ki je regulacijo cen goriv podaljšala in razširila tudi na avtoceste.
V Kostelu poudarjajo, da je bila poslovalnica za krajane življenjskega pomena, saj je poleg goriva zagotavljala še poštne storitve, bančno poslovalnico in edini bankomat v okolici. Najbližja črpalka je zdaj kar 30 kilometrov stran v Kočevju, kar je za mnoge velik logistični izziv.
Petrol in vlada še brez dogovora
Vlada je Petrolu ponudila možnost odkupa zaprtih servisov in njihovo predajo drugemu ponudniku, a do dogovora še ni prišlo. Premier Robert Golob je Petrolu očital izsiljevanje na račun ljudi, ki živijo na obmejnih in že tako ranljivih območjih.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je izpostavil, da bodo zaprte črpalke obravnavali posebej, a so pogajanja zastala. Medtem Petrol vztraja, da trenutna regulacija onemogoča rentabilno poslovanje na manj prometnih lokacijah, čeprav podjetje beleži rekordne dobičke.
Preberite več:
Občinski svetniki v Kostelu in Solčavi so enotni: ne bodo se predali. Protesti se bodo nadaljevali, dokler se ne najde trajna rešitev, ki bo upoštevala potrebe ljudi na podeželju. Krajani opozarjajo, da so takšne odločitve nesprejemljive in da si zaslužijo enake pogoje kot prebivalci večjih mest.