Zaprtje štirih Petrolovih bencinskih servisov v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu, ki ga je družba napovedala kot začasen ukrep zaradi nove uredbe o regulaciji cen goriv, sproža val nezadovoljstva v prizadetih skupnostih.
V Kostelu so za soboto napovedali državljansko nepokorščino, podobne razprave potekajo tudi v Črnem Vrhu nad Idrijo, kjer bodo o ukrepih odločali v petek, občinski svet v Solčavi pa bo zadevo obravnaval na izredni seji.
Razočaranje in pozivi k odprtju servisov
Županja Kostela Nataša Turk je izrazila razočaranje nad odločitvijo Petrola, ki po neuspešnih pogovorih z državo ni odprl bencinskih servisov. Po njenem mnenju so kraji, kot je Kostelska dolina, zaradi zaprtja postranska žrtev spora med Petrolom in vlado, kljub strateški pomembnosti občine. V soboto bodo organizirali protest, kjer bodo nepretrgoma prečkali državno cesto, da opozorijo na težave prebivalcev.
Podobno nezadovoljstvo vlada tudi v Črnem Vrhu nad Idrijo, kjer bodo krajevni prebivalci odločali o obliki državljanske nepokorščine. Predsednik krajevne skupnosti Gregor Rupnik opozarja, da so nekateri prebivalci zaradi zaprtja oddaljeni tudi do 25 kilometrov od najbližjega servisa, kar še posebej težko prenašajo kmetje.
V Solčavi opozarjajo na omejitve pri protestih zaradi turistične sezone, a so vseeno odločeni iskati rešitve. Županja Katarina Prelesnik poudarja, da je nedopustno, da spor med Petrolom in vlado plačujejo prebivalci, ki so zaradi zaprtja prisiljeni v dolge vožnje po nevarnih cestah.
Razlike med kraji in odzivi
V Podkorenu, kjer je bila poslovalnica odprta le nekaj ur na dan, je situacija manj kritična, saj imajo prebivalci na voljo še dve bližnji črpalki v Ratečah in Kranjski Gori. Kljub temu si tudi tam želijo ponovnega odprtja, saj je lokacija pomembna tudi za turizem.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je v odzivu poudaril, da bremena ne smejo nositi ljudje, zato je pozval Petrol k ponovnemu odprtju servisov in nadaljevanju pogovorov z vlado. Po njegovih besedah je bil ponedeljkov sestanek z upravo Petrola pomemben korak, a ker rešitve še ni, se bodo pogovori nadaljevali šele po odprtju črpalk.
Premier Robert Golob je Petrol označil za podjetje, ki s svojim ravnanjem kaže, da so mu ljudje nepomembni, medtem ko minister za okolje Bojan Kumer opozarja na pomembno vlogo Petrola v družbi in poziva k razumevanju njegove odgovornosti.
Preberite več:
Pogovori med Petrolom in vlado potekajo na ravni ministrstev, cilj pa je najti trajne in vzdržne rešitve, ki bodo omogočile stabilno oskrbo prebivalcev, zlasti v odmaknjenih in obmejnih krajih. Do takrat pa ostaja negotovost, nezadovoljne lokalne skupnosti pa se pripravljajo na protestne akcije.