Nenaden odhod Klausa Schwaba iz Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), vplivne organizacije, ki jo je ta ustanovil in vodil več kot pol stoletja, je zapletel načrte za prepričevanje Christine Lagarde, da prevzame vodstvo.
87-letni Schwab je sprva nameraval ostati na položaju do začetka leta 2027, ko se izteče mandat predsednice Evropske centralne banke, a je prejšnji mesec nepričakovano odstopil zaradi obtožb o finančnih poneverbah in sporov z direktorji Foruma.
Upravni odbor se spopada s posledicami Schwabovega odhoda, Forum pa v Lagard še vedno vidi glavno kandidatko in o tem vodi interne razprave, so Bloombergu zaupali viri iz notranjega sveta. Mandat Lagard v ECB se izteče čez dve leti.
WEF tako nima jasne izbire za vodstvo, saj mora najti osebo, ki zmore vse – reformirati institucijo, da bi se spopadla z obtožbami o seksizmu in mobingu iz Schwabovega časa, ter hkrati ohraniti drage honorarje izvršnih direktorjev, ki vsako leto prinesejo več sto milijonov dolarjev prihodkov.
Izbrani bo moral zagotoviti, da srečanje WEF v alpskem letovišču Davos ohrani status osrednjega letnega dogodka za svetovno finančno in politično elito.
Lagarde je kariero začela kot odvetnica, pred vodenjem ECB pa je bila kot prva ženska na položaju generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada in francoska finančna ministrica. Osemletni mandat predsednice ECB ji je bil dodeljen leta 2019.
Preberite več:
Nekdanji predsednik uprave Nestléja Peter Brabeck-Letmathe, ki kljub starosti 80 let začasno vodi upravni odbor Svetovnega gospodarskega foruma. Med člani uprave so globalni vplivneži, kot je izvršni direktor BlackRocka Larry Fink, šefica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva, nekdanji podpredsednik ZDA Al Gore in Lagarde.
WEF je razmišljal tudi o imenovanju Philippa Hildebranda iz BlackRocka, nekdanjega guvernerja Švicarske nacionalne banke, v upravni odbor. S tem bi v skupini ohranili močan švicarski vpliv, saj obstaja skrb, da bi Schwabov odhod oslebil vezi foruma s Švico.