Lek in Sandoz z novo investicijo na Brniku, Slovenija središče biofarmacevtike

Lek, Brnik
Foto: STA

Na Brniku so slovesno položili temeljni kamen za novo tovarno ljubljanske farmacevtske družbe Lek, ki deluje pod okriljem švicarskega Sandoza. Gre za eno največjih tujih investicij v Sloveniji, vredno 400 milijonov evrov, ki bo v naslednjih letih ustvarila približno 250 novih delovnih mest in dodatno utrdila vlogo Slovenije v globalni verigi oskrbe s podobnimi biološkimi zdravili.

Naložba na Brniku bo zaokrožila celoten cikel zagotavljanja podobnih bioloških zdravil iz Slovenije – od razvoja v Ljubljani, proizvodnje učinkovin v Lendavi, do končnih izdelkov in kontrole kakovosti prav na Brniku. Po besedah Gregorja Makuca, glavnega izvršnega direktorja Leka, gre za rezultat dolgoletnega dela in priznanje strokovnosti slovenskih znanstvenikov in inženirjev.

Nova tovarna bo zgrajena na skoraj petih hektarjih zemljišča v neposredni bližini letališča in bo do leta 2029 zaposlovala 267 ljudi. Sandoz je v Sloveniji v zadnjih dveh letih že zagnal dve veliki investiciji: visokotehnološki proizvodni center v Lendavi in razvojni center v Ljubljani. Skupaj bodo Sandozova vlaganja v Sloveniji do leta 2029 presegla milijardo evrov in prinesla okoli 800 novih delovnih mest v biofarmacevtiki.

Pomen za regijo in slovensko gospodarstvo

Župan občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj je poudaril, da bo investicija prinesla nove razvojne priložnosti in delovna mesta, tudi za mlade strokovnjake, ki želijo ostati v domačem okolju. Globalni vodja proizvodnje pri Sandozu Glenn A. Gerecke je izpostavil, da je bila Slovenija izbrana zaradi odlične infrastrukture, lokacije, političnega in gospodarskega okolja ter visoke strokovnosti kadrov.

Glavni izvršni direktor Sandoza Richard Saynor je ob tem poudaril, da so podobna biološka zdravila najhitreje rastoči segment v industriji, potrebe bolnikov in zdravstvenih sistemov pa hitro naraščajo. Sandoz ima danes 11 tržno dostopnih podobnih bioloških zdravil in portfelj 28 izdelkov v razvoju, ki so na voljo v več kot 100 državah sveta.

Slovenija kot farmacevtska inovacijska destinacija

Premier Robert Golob je ob začetku gradnje izpostavil, da je prav znanje zaposlenih tisto, kar je prepričalo Sandoz v novo naložbo. Napovedal je tudi nadaljnje vlaganje države v znanje, raziskave in razvoj, kar bo omogočilo, da Slovenija ostane konkurenčna v globalni farmacevtski industriji. Odpirajo se nove fakultete za farmacijo, vlaga se v superračunalništvo, umetno inteligenco in raziskovalno infrastrukturo, farmacija pa bo imela pri tem prednostni dostop.

Nova tovarna na Brniku bo zgrajena do leta 2028 in bo omogočala proizvodnjo aseptičnih injektabilnih izdelkov, vključno s pripravo, polnjenjem, sestavljanjem, pakiranjem in laboratorijsko kontrolo kakovosti. Ta investicija bo Sandozu omogočila večjo neodvisnost in odpornost dobavne verige, Slovenijo pa še bolj utrdila kot središče biofarmacevtske industrije v Evropi.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji