Leta 2024 je bilo v Evropi prijavljenih skoraj 200 tisoč patentov, iz Slovenije jih je prišlo 156

EPO
Sedež EPO v Münchnu, Foto: Pixabay

Evropski patentni urad (EPO) je objavil, da je v letu 2024 prejel 199.264 patentnih prijav, kar je približno enako kot prejšnje leto. Iz Slovenije je prispelo 156 prijav, kar je 3 več kot leta 2023.

EPO, ki ima 39 držav članic, je leta 2023 prejel 199.452 patentnih prijav. Prijave EPO oddajajo podjetja in posamezni izumitelji iz celega sveta.

Države članice EPO so prispevale 43 odstotkov vseh prijav, preostanek pa je prišel izven Evrope.

Na vrhu seznama ostajajo ZDA, od koder je prišlo skoraj 48 tisoč prijav. Druga je Nemčija s 25.041 prijavami, tretja pa Japonska z 21.062 patentnimi prijavami.

Švica vodi po številu prijav na prebivalca, saj jih je bilo 1.112 na milijon prebivalcev. Izstopajo tudi skandinavske države – na drugem mestu je Švedska s 468 prijavami, sledita Finska s 428 in Danska s 426 patentnimi prijavami na milijon prebivalcev.

Računalniška tehnologija je prvič postala vodilno področje po številu patentnih prijav, saj jih je bilo 16.815. Sledijo električni stroji, naprave in energija s 16.142 prijavami, pri čemer je bilo zabeleženo največje letno povečanje – 8,9 odstotka.

Področje digitalnih komunikacij je s 15.983 prijavami na tretjem mestu, vendar z letnim padcem v višini 6,3 odstotka.

Kot običajno velik delež prijav prihaja iz velikih podjetij. Leta 2024 je na vrhu južnokorejski Samsung s 5.107 prijavami, sledi kitajski Huawei s 4.322 patentnimi prijavami. Šele na šestem, sedmem in osmem mestu so evropska podjetja Siemens, BASF in Ericsson.

Po podatkih Hine so 22 odstotkov vseh prijav v letu 2024 oddali posamezni izumitelji ali mala in srednje velika podjetja, sedem odstotkov pa univerze ali javne raziskovalne organizacije.

V 25 odstotkih vseh patentnih prijav EPO je bila navedena vsaj ena izumiteljica. Med državami z več kot dva tisoč prijavami vodi Španija z deležem 42 odstotkov, sledi Belgija z 32 odstotki in Francija z 31 odstotki patentnih prijav, pri katerih so sodelovale ženske.

“Kljub politični in gospodarski negotovosti so evropska podjetja in izumitelji v preteklem letu oddali več patentnih prijav, s čimer so poudarili svojo tehnološko moč in neprekinjeno vlaganje v raziskave in razvoj. Podatki EPO o patentih so jasen pokazatelj prioritet industrije, politike in naložb. Kot opozarjajo poročila Draghija in Lette, mora Evropa, da bi ostala konkurenčna na globalni ravni, izboljšati svoj inovacijski ekosistem in storiti več, da bi pomagala izumiteljem pri razvoju in trženju njihovih izumov, zlasti na kritičnih področjih, kot so zelene tehnologije, umetna inteligenca in polprevodniki,” je v izjavi dejal predsednik EPO António Campinos.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji