Ljubljanska, azijske in evropske borze v rdečem

Borza
Foto: Pixabay

Obsežen izraelski napad na Iran je povzročil močne padce na borzah po vsem svetu. Tako azijski kot evropski trgi so se odzvali z znižanjem vrednosti delnic, saj vlagatelji zaradi zaostritve razmer na Bližnjem vzhodu postajajo vse bolj previdni.

Ljubljanska borza je dopoldne beležila padec, saj je indeks SBI TOP izgubil 0,35 odstotka in zdrsnil na 2.248 točk. Med delnicami prve kotacije so največ zanimanja pritegnile delnice NLB in Krke. Medtem ko je tečaj Krkinih delnic zrasel za 0,8 odstotka, so preostale večje delnice beležile padce. Največji je bil pri Telekomu Slovenije, kjer je cena delnice ob skromnejšem prometu padla za 3,28 odstotka.

Delnice NLB so izgubile skoraj odstotek vrednosti, promet z njimi pa je znašal skoraj 209 tisoč evrov. Med večjimi izgubarkami so se znašale tudi delnice Luke Koper, Petrola in Zavarovalnice Triglav. Delnice Save Re so dopoldne ostale nespremenjene.

Poleg osnovnega cenovnega indeksa SBI TOP, ki ne vključuje dividend, sta se znižala tudi indeksa celotne donosnosti. SBI TOP TR je izgubil 0,34 odstotka, indeks ADRIA Prime pa 0,38 odstotka. Na londonski borzi so GDR-ji banke NLB (1 delnica = 5 GDR) prav tako beležili padec, in sicer za 0,66 odstotka, trgovali so se po 30 evrov.

Na Tokijski borzi je indeks Nikkei 225 izgubil približno 1,1 odstotka, medtem ko so se indeksi v Hongkongu (Hang Seng) in Šanghaju (SSE Composite) znižali za okoli 0,7 odstotka. Južnokorejski Kospi je padel za 0,98 odstotka, singapurski STI za 0,49 odstotka, avstralski S&P/ASX 200 pa za 0,23 odstotka.

Negativni odziv evropskih borz

Evropske borze so se prav tako odzvale z znižanjem vrednosti delnic. Indeks Eurostoxx 50 je padel za približno 1,5 odstotka, frankfurtski DAX za 1,36 odstotka, pariški CAC 40 za 1,24 odstotka, londonski FTSE 100 pa za 0,6 odstotka. Evro je nekoliko oslabil glede na dolar, kar odraža negotovost vlagateljev.

Zaostritev napetosti na Bližnjem vzhodu povečuje tveganje motenj v oskrbi z nafto, kar že povzroča rast cen energentov. Poleg tega negotovost na finančnih trgih zmanjšuje pripravljenost podjetij za investicije in povečuje volatilnost na trgih.

Napetosti na Bližnjem vzhodu tako ustvarjajo val negotovosti, ki se hitro širi po svetovnih finančnih trgih. Vlagatelji in gospodarstveniki bodo morali v prihodnjih tednih pozorno spremljati razvoj dogodkov, saj lahko ti močno vplivajo na globalno in lokalno gospodarstvo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji