London in Washington dosegla trgovinski sporazum

Red payphone box Britain
Foto: Pexels

ZDA in Združeno kraljestvo sta dosegla trgovinski sporazum, s katerim se bodo carine, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, omilile, zato bi dogovor lahko postal predloga tudi za sporazume z drugimi državami, čeprav trgovinski strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko dogovor med Londonom in Washingtonom naletel na pravne izzive zaradi pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO/STO).

Londonu je uspelo doseči nižje carine na izvoz avtomobilov in jekla, a stopnja v višini 10 odstotkov, ki se uporablja za skoraj vse drugo blago, ostaja.

Sporazum je iz Bele hiše objavil Trump, ki se mu je po telefonu pridružil britanski premier Keir Starmer, oba voditelja pa sta hvalila moč partnerstva med državama. Kljub temu je končni izid tak, da je Združeno kraljestvo zdaj v slabšem trgovinskem položaju kot pred Trumpovimi carinami.

Vsekakor pa je za Združeno kraljestvo znižanje dodatnih carin v višini 25 odstotkov na avtomobile in jeklo velik dosežek.

Britanski izvoz jekla in aluminija ne bo več podvržen carinam, prvih 100.000 britanskih avtomobilov, prodanih v ZDA v enem letu (kar predstavlja velik delež celotnega izvoza), pa bo imelo carinsko stopnjo 10 odstotkov.

V zameno bo Združeno kraljestvo ameriškim kmetom olajšalo dostop do trga z uvedbo sistema kvot z nižjimi carinami, a brez sprememb zahtevanih prehranskih standardov. To zdaj odpira pot večjemu uvozu govedine.

Hkrati bodo odpravljene britanske carine na uvoz 1,4 milijarde litrov ameriškega etanola.

“Zaskrbljeni smo, da je bil kmetijski sektor izbran, da nosi breme odprave carin za druge gospodarske sektorje,” je izjavil predsednik britanskega nacionalnega združenja kmetov Tom Bradshaw.

Britanski in ameriški pogajalci so se dogovorili, da bodo nadaljevali pogajanja o trgovinskem dogovoru za digitalne storitve, da bi poglobili sodelovanje in našli rešitev za ameriško nezadovoljstvo z britanskim davkom na digitalne storitve, ki ovira ameriška tehnološka podjetja. Nadaljevali bodo tudi pogovore o farmacevtskih izdelkih, na katere naj bi po besedah ameriških uradnikov začele veljati v prihodnjih tednih carine.

Starmer je ob obisku tovarne Jaguar Land Rover v regiji West Midlands dejal, da bosta državi še naprej nadgrajevali dogovor in da bo Združeno kraljestvo imelo privilegiran status, če se Trump v prihodnosti odloči za dvig carin v farmacevtskem in drugih sektorjih, vključno s filmsko industrijo.

Trump je medtem napovedal, da bo carine ohranil občutno nad 10 odstotki za države, ki imajo velik trgovinski presežek z ZDA.

“Nekatere bodo bistveno višje. 10-odstotna stopnja je verjetno najnižja,” je dejal.

Ameriško-britanski dogovor je sprožil pomisleke pravnih in trgovinskih strokovnjakov glede skladnosti s pravili STO, ki zahtevajo enako obravnavo pri uporabi carin. Nekdanji uradnik Evropske komisije Ignacio Garcia Bercero, ki je zdaj zaposlen v možganskem trustu Bruegel, opozarja, da britansko znižanje carin za ameriške izvoznike brez enakega režima za druge države predstavlja pravno tveganje.

Po pravilih STO namreč carine ni treba poenotiti le, če dvostranski sporazum pokriva praktično vso trgovino, čemur pri dogovoru med Londonom in Washingtonom ni tako.

“Skrb vzbujajoče je, da je Združeno kraljestvo ponudilo preferencialne stopnje ZDA. Če ZDA ne nameravajo odpraviti carin za druge države, to ni upravičeno,” je Financial Times povzel izjavo Garcie Bercera.

ZDA z ostalim svetom beležijo trgovinski primanjkljaj v višini 1,2 bilijona dolarjev.

Zdaj bodo britanske carine na ameriški uvoz v povprečju 1,8-odstotne namesto 5,1-odstotne, medtem ko bodo ameriške carine na večino britanskega izvoza ostale pri 10 odstotkih.

Trump je dodal tudi, da bo zagotovo prišlo do znižanja carin za Kitajsko.

“Ne more iti višje. Zdaj so pri 145 odstotkih in vemo, da bodo šle navzdol,” je sporočil.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji