Cene nafte so v četrtek rahlo zrasle zaradi skrbi glede zmanjšanja globalne ponudbe po grožnjah ZDA o uvedbi carin za države, ki kupujejo venezuelsko nafto.
Terminske pogodbe za nafto brent so se zvišale za sedem centov oziroma 0,1 odstotka na 73,86 dolarja za sodček. Ameriška nafta WTI je prav tako pridobila 10 centov, kar je enako 0,1-odstotnemu porastu, in dosegla 69,75 dolarja za sodček.
Dan prej so bile cene višje za približno en odstotek, saj so vladni podatki pokazali, da so se zaloge surove nafte in goriva v ZDA prejšnji teden zmanjšale.
“Zdi se, da je nedavna rast cen povezana z grožnjami kupcem venezuelske nafte. Še vedno menimo, da Trumpove politike do Irana in Venezuele predstavljajo največje tveganje za rast cen nafte, kar se zdaj delno že uresničuje,” meni Suvro Sarkar, vodja energetskega sektorja v banki DBS.
Indijska družba Reliance Industries, ki upravlja največji rafinerijski kompleks na svetu, bo po napovedi carin ustavila uvoz venezuelske nafte, so v sredo sporočili viri.
Vendar pa je Sarkar izjavil, da DBS ne pričakuje vrnitve cen na višje ravni, kot so bile na začetku leta 2025, saj bi skrb glede povpraševanja, ki izhaja iz “negotovosti ameriške politike in trgovinskih vojn”, lahko v določenem trenutku ponovno zamajala trg.
Trgovci in investitorji so prav tako ocenjevali vpliv najnovejše odločitve ameriškega predsednika Trumpa o uvedbi 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov in lahkih tovornjakov od prihodnjega tedna.
Pričakuje se, da bi to lahko zvišalo cene avtomobilov, potencialno zmanjšalo povpraševanje po nafti, hkrati pa upočasnilo prehod na okolju prijaznejša vozila.
“Novice o Trumpovih carinah na avtomobile bi se lahko dejansko izkazale za neto pozitiven dejavnik za surovo nafto, saj bo rast cen novih avtomobilov zaradi carin upočasnila prehod na novejše, energetsko učinkovitejše modele,” je dejal Tony Sycamore, tržni analitik pri IG.
Preberite več:
Aktivnost v ameriškem naftnem in plinskem sektorju je v prvem četrtletju rahlo narasla, vendar so energetski izvršni direktorji pesimistični glede prihodnosti sektorja, je pokazala anketa Dallas Federalne rezerve.
Ločene Trumpove carine na jeklo in aluminij bi lahko namreč povečale stroške vrtanja in gradnje naftovodov.