Mediteranske države doživljajo podaljšanje sezone

Otok Giglio, Italija
Podnebne spremembe spreminjajo tudi turistične navade. Foto: Pixabay

Globalno segravanje in podnebne spremembe prinašajo tudi spremembe potovalnih vzorcev. Doslej je bilo običajno, da so bile v zimskih mesecih priljubljene bodisi zimske bodisi tropske ali celo “puščavske” destinacije (kot so Egipt, Emirati in podobni kraji, kjer so v tem času temperature, ki niso neznosne, temveč prijetno pozno pomladne).

V tem smislu imajo alpske države, ki so odvisne od smučanja in snega, v zadnjih letih velike težave, saj zimski turizem ni le smučanje na umetnem snegu, temveč tudi ambient, ki ga prinaša snežna kulisa.

Po drugi strani pa višje temperature koristijo južnim destinacijam, tako da se tako imenovana “srednja sezona” (pomlad in jesen) kaže kot nova priložnost za obisk mest, ki so bila tradicionalno priljubljena od konca aprila do začetka junija, denimo sredozemska mesta z bogato kulturo.

V tem kontekstu sta podjetji Mabrian in The Data Appeal Company, obe del skupine Almawave Group, izvedli analizo sredozemskih držav in mest v Italiji, pri čemer se je pokazal občuten premik prihoda turistov v zgodnejših mesecih, torej januarja in februarja. Trendi nakazujejo, da bi marec lahko postal novi vrhunec sezone za obisk teh mest.

Samo Rim je zabeležil povečanje za 4,4 odstotne točke v primerjavi s prejšnjim letom, kar zdaj predstavlja 33 odstotkov celotnega povpraševanja po destinacijah v Italiji, medtem ko se je  obisk Milana povečal za 2,9 odstotne točke in dosegel 28 odstotkov. Večno mesto in mesto mode torej s pridom izkoriščata spremembe vremenskih vzorcev in toplejše podnebje zadnjih let.

Prav tako se dogaja, da druga italijanska kulturna središča, ki so bila v tem obdobju pogosto prazna, v aprilu ali maju pa prepolna, doživljajo močan porast zgodnejšega turizma. Sezona se v zgodnejši del leta premika za Benetke, Piso, Sienno, Torino in Firence.

Mabrianovo poročilo “Kam potuje svet 2025?” izpostavlja Rim, Madrid (Španija) in Lizbono (Portugalska) kot najhitreje rastoče urbane destinacije na svetu v prvi polovici leta 2025.

Po drugi strani pa zelo visoke poletne temperature spreminjajo vzorce poletnih potovanj. Tako britanski The Telegraph navaja, da so Grčija, južna Italija in Španija doživele premik sezone z julija in avgusta, ko temperature presegajo 40 stopinj, na april, maj in oktober, ko je prijetnih 28 stopinj, kar so temperature, kakršnih smo bili do nedavnega vajeni poleti.

Vse to je navdihnilo tudi veliko število rezervacij v letošnjih pred- in posezonskih terminih, kar je potrdilo napovedi ETC iz lanskega septembra. Evropska komisija za potovanja (ETC) je namreč v tržnih raziskavah napovedala rast zanimanja Evropejcev za potovanja jeseni in pozimi 2024–25, pri čemer je 73 odstotkov Evropejcev izrazilo namero, da bodo potovali med oktobrom 2024 in marcem 2025, kar se zdaj, kot kažejo podatki s terena, uresničuje.

Če se bo ta napoved do konca marca v celoti uresničila, bo to pomenilo šestodstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji