Mehiška naftna družba Pemex obrača hrbet ameriškemu trgu in išče kupce v Aziji in Evropi

oil ship
Mehika bo izvoz preusmerila zaradi Trumpovih carin. Foto: Pixabay

Mehiška državna naftna družba Pemex je sredi pogajanj s potencialnimi kupci v Aziji – tudi s Kitajsko – in v Evropi, v iskanju alternativnih trgov za svoje surovine po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump uvedel carine na uvoz blaga iz Mehike, poroča Reuters, ki se sklicuje na vire iz mehiške vlade.

Trump je ta teden uvedel 25-odstotne carine na vso blago iz Mehike in Kanade, ki prihaja v ZDA. Čeprav je za kanadsko nafto uvedena nižja, 10-odstotna tarifa, Mehika nima te sreče.

Lani je Pemex izvozil 806.000 sodov surove nafte na dan, od tega je 57 odstotkov šlo na ameriški trg. Letos pa je izvoz v ZDA padel za 44 odstotkov v primerjavi z istim mesecem prejšnjega leta na nekaj več kot 532.000 sodov na dan – kar je najnižja raven v zadnjih desetletjih.

Čeprav Pemex že izvozi manjše količine svoje kisle surove nafte, imenovane Maya, v Indijo in Južno Korejo, največji delež izvoza vseeno roma na ameriški trg.

“Dobro je, da obstaja povpraševanje po mehiški nafti v Evropi, Indiji, Aziji. Prisotno je povpraševanje po težki surovi nafti, tudi po Pemexovi nafti,“ je povedal neimenovani vir blizu mehiške vlade in dodal, da so kitajski kupci “zelo zainteresirani“.

Viri iz PMI Comercio Internacional, Pemexove podružnice, so za Reuters potrdili, da so Kitajska, Indija, Južna Koreja ali Japonska potencialni novi trgi kljub višjim stroškom transporta v primerjavi z ZDA. Predpostavlja se, da lahko le azijski kupci prevzamejo količino nafte, ki zaradi carin ne bo več šla v ZDA, saj samo tam obstajajo rafinerije, ki so sposobne predelovati tovrstno nafto z visokim deležem žvepla.

Pemex štejemo med najbolj zadolžene družbe na svetu. Samo v letu 2024 je utrpel izgubo v višini 30 milijard dolarjev, dolgi in krediti pa znašajo okoli 100 milijard dolarjev. Hkrati se proizvodnja vsako leto zmanjšuje zaradi zastarele opreme, delo rafinerij pa vsak leto prinaša nove izgube. V letu 2024 je skupna proizvodnja surove nafte padla na najnižjo raven od leta 1979.

Na svetovnih trgih se že dalj časa ugiba, da bi Pemex, ki nujno potrebuje denar, lahko ameriškim kupcem ponudil popuste in s tem prevzel stroške Trumpovih carin. Viri iz mehiške vlade pa zavračajo to možnost in trdijo, da bodo po izteku pogodb z ameriškimi kupci ta mesec tankerji Pemexa verjetno odpluli v smeri Azije in Evrope.

Mehika je še vedno velik proizvajalec nafte, vendar se pri proizvodnji zanaša na že stara naftna polja v Mehiškem zalivu, kar prispeva k zmanjšanju proizvodnega obsega. Pemexove rafinerije so v stalnih izgubah, dodaten problem pa so stalne zamude začetka proizvodnje v novi rafineriji Olmeca v pristaniškem mestu Dos Bocas. Rafinerija je bila uradno odprta julija 2022 in bi morala po prvotnih načrtih predelovati 340.000 sodov na dan.

Mehika je tako prisiljena izvažati surovo nafto in uvažati naftne derivate, kot sta bencin in dizel, večinoma iz ZDA.

Zaradi zanemarjanja vlaganj v raziskovanje novih nahajališč in izboljšanje proizvodnje bi se Mehika lahko v desetih letih znašla v položaju, ko bo morala uvažati surovo nafto, da bo lahko obdržala rafinerije, ki trenutno obratujejo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji