Nemški kancler Friedrich Merz je danes v izjavi za nemško televizijo ARD opozoril, da bi uvedba 30‑odstotnih carin s strani ZDA “zasenčila vse” in resno prizadela nemško izvozno gospodarstvo. Merz je poudaril, da bi takšna poteza pomenila zadržanje ključnih ekonomskih ukrepov zaradi strahu pred gospodarskim šokom.
Trgovinski vtis ZDA se že kaže v finančnih trgih. Upadli so vsi trije glavni ameriški indeksi – Dow Jones, S&P 500 in Nasdaq, kar je odraz negotovosti glede carin. Merz svari, da bi se nemški avtomobilski in kovinski sektor “zaletel v jedro” izvoznih težav.
Evropski odziv in skupno stališče
Evropska unija je začasno preložila uvedbo protiukrepov do 1. avgusta, za mogoča dodatna pogajanja. EU prav tako pripravlja dva proticarinska paketa v skupni vrednosti 93 milijard evrov, ki bi v primeru neuspeha pogajanj ostala v igri.
Merz v ospredje postavlja predvsem potrebo po hitrem in enotnem odzivu Evrope. Po njegovem mnenju si EU ne more privoščiti zapletenih in dolgotrajnih postopkov, saj se okno za dogovor z ZDA hitro zapira. Poudarja tudi nujnost zaščite ključnih gospodarskih sektorjev – zlasti avtomobilske, kovinsko-predelovalne in farmacevtske industrije, ki bi jih morebitne ameriške carine najbolj prizadele. Pri tem izpostavlja, da enostranski nacionalni ukrepi niso rešitev; le skupna evropska strategija lahko prinese verodostojen in učinkovit odgovor na zaostrene trgovinske razmere.
Vprašanje obstanka
Nemški gospodarski minister Robert Habeck je že napovedal stagnacijo rasti za leto 2025 – rast naj bi bila negativna, rast za leto 2026 pa omejena na približno 1 %. Merz se zanaša na izjeme, kot sta pobuda “offset regulation” za avtomobile, kjer se ameriško proizvodnjo lahko “uravnovesi” z izvozom iz EU.
Preberite več:
Merz si prizadeva za strateško rešitev, ki bi premostila nastajajoči carinski spopad z ZDA. Če bi ZDA 1. avgusta uvedle 30‑odstotne carine, bi posledice čutili tako nemško izvozno‑usmerjeno gospodarstvo, kot gospodarstva vseh držav EU.