Meta obtožuje EU diskriminacije zaradi svojega poslovnega modela

Facebook, Meta
Foto: Pexels

Tehnološki velikan Meta Platforms je ostro kritiziral evropske regulatorje za konkurenco, ki po njegovem mnenju spreminjajo pravila igre v postopku, ki cilja na njihov poslovni model “plačaj ali daj soglasje”. Meta trdi, da Evropska komisija diskriminira njihov način poslovanja, kljub temu pa so v podjetju poudarili, da so bili v pogovorih konstruktivni in so uvedli obsežne spremembe.

Podjetje verjame, da so možnosti, ki jih ponujajo uporabnikom v Evropski uniji, ne le skladne z zahtevami evropskih pravil, ampak jih celo presegajo. “Prepričani smo, da razpon izbire, ki jo nudimo ljudem v EU, ne le izpolnjuje zahteve evropskih pravil, ampak jih presega,” je dejal tiskovni predstavnik Andy Stone.

Meta se v postopku sooča z zahtevami, ki so del evropskega prizadevanja za večjo regulacijo velikih tehnoloških podjetij, predvsem glede njihovega vpliva na trg in konkurenčnost. Poslovni model “plačaj ali daj soglasje” pomeni, da uporabniki ali plačajo za dostop do določenih storitev ali pa dovolijo zbiranje in uporabo svojih podatkov za oglaševanje.

Evropski regulatorji ostajajo odločni

Evropska komisija je v preteklosti večkrat izrazila zaskrbljenost glede poslovnih praks velikih tehnoloških podjetij, ki naj bi omejevale konkurenco in posegale v zasebnost uporabnikov. Komisija si prizadeva vzpostaviti pravičnejša pravila igre, ki bodo zaščitila potrošnike in spodbudila inovacije.

Čeprav Meta trdi, da so že uvedli številne spremembe, evropski regulatorji vztrajajo, da je treba zagotoviti popolno skladnost s pravili in preprečiti morebitno zlorabo prevladujočega položaja na trgu.

Regulacija tehnoloških velikanov

Primer Mete je le eden izmed mnogih, kjer se velikani tehnologije soočajo z vse strožjimi regulacijami po svetu. Evropska unija je ena izmed najaktivnejših regij pri oblikovanju zakonodaje, ki ureja digitalni trg, varstvo podatkov in konkurenco.

Podjetja, kot so Meta, Google, Apple in Amazon, so pod drobnogledom zaradi vpliva na gospodarstvo, zasebnost in družbo. Regulativni pritisk naj bi prispeval k večji transparentnosti in odgovornosti teh podjetij.

Soočanje med tehnološkimi giganti in regulatorji bo verjetno še naprej zaznamovalo tehnološki sektor. Kako se bodo podjetja prilagodila novim pravilom in kako bodo regulatorji uravnotežili interese potrošnikov, konkurence in inovacij, bo pomembno za prihodnost digitalnega gospodarstva.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji