Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je v javnem pismu ostro nagovoril predsednika uprave Petrola Saša Bergerja zaradi nedavnega zapiranja bencinskih servisov v manjših krajih in ustavitve razvojnih projektov ter sponzorstev. Ob tem je poudaril, da ukrepi, ki neposredno prizadenejo prebivalce oddaljenih regij, ne morejo biti sprejemljivo orodje za izražanje nestrinjanja z vladnimi politikami.
Minister Jevšek je Bergerju čestital za uspešno poslovanje Petrola v letu 2024, ko je podjetje ustvarilo več kot 146 milijonov evrov dobička. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo Petrol uspešno nadaljeval tudi letos. Kljub temu pa je bil kritičen do odločitve, da se zaradi nestrinjanja z novo uredbo o oblikovanju cen goriv zapirajo bencinski servisi v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu ter ustavljajo razvojne naložbe in zamrznejo sponzorstva.
Jevšek je v pismu zapisal, da obstajajo tudi druge možnosti za izražanje nestrinjanja z vladnimi odločitvami, kot so sodelovanje na volitvah, odstop ali nadaljevanje dialoga z vlado. Po njegovem mnenju pa kaznovanje ljudi z zapiranjem ključne infrastrukture ni dopustno. Kot primer je navedel Petrino, kjer so z zaprtjem servisa prebivalci ostali brez bencinske črpalke, mini marketa, bančne in poštne poslovalnice.
Lokalna skupnost protestira
Zaprtje štirih prodajnih mest je sprožilo buren odziv lokalnih skupnosti in pozive k dialogu tudi iz Združenja občin Slovenije. V občini Kostel so svetniki zahtevali takojšnje ukrepanje za ponovno odprtje, v Črnem Vrhu pa so krajani pripravili protestni zbor, kjer so opozorili, da je servis nujen za kmetijstvo in vsakdanje življenje. Poudarili so, da bi skladiščenje goriva doma lahko pomenilo dodatno nevarnost.
Minister je Bergerja zato pozval k državotvornemu ravnanju: “Odprite bencinske servise v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu, nadaljujte z razvojnimi naložbami in odmrznite sponzorstva ter donatorstva, s katerimi pomembno prispevate k razvoju. Vsako zaprtje bencinskega servisa, pošte ali bankomata se iz pisarne morda zdi majhen ukrep, na terenu pa povzroča velike težave.”
Vlada išče rešitve
Premier Robert Golob je ob robu srečanja voditeljev Nata poudaril, da vlada ne bo pristala na izsiljevanje in da je njena odgovornost do ljudi, ne dobička podjetja. Vlada trenutno analizira možne ukrepe, če Petrol ne bo nadaljeval z izvajanjem svojih dejavnosti.
Spor med Petrolom in vlado zaradi regulacije cen goriv tako ostaja odprt, lokalne skupnosti pa pričakujejo hitro rešitev, ki bo zagotovila osnovno oskrbo tudi v najbolj oddaljenih krajih.