Ministri za zunanje zadeve držav članic Evropske unije so uradno potrdili 16. paket sankcij proti Rusiji zaradi konflikta z Ukrajino.
Novi paket sankcij med drugim vključuje prepoved uvoza ruskega aluminija, zamrznitev pravice do predvajanja za osem ruskih medijev v Evropski uniji ter prepoved dostopa do sistema SWIFT – globalnega finančne omrežja, ki omogoča hitro in nemoteno čezmejno prenašanje denarja – za še 13 ruskih bank.
Sankcije vključujejo tudi uvrstitev dodatnih 73 ladij iz tako imenovane ruske “senčne flote” – ladij, ki se izogibajo sankcijam, povezanih z nafto – na črni seznam. Razširil se je še seznam prepovedanih izvozov (kemijski prekursori, krom in drugi izdelki, ki se uporabljajo v računalniško numeričnih nadzorovanih strojih – CNC), ter prepoved storitev, ki uporabljajo rafinerije nafte in plina.
Evropska unija je doslej Ukrajini zagotovila gospodarsko, humanitarno, finančno in vojaško pomoč v skupni vrednosti 135 milijard evrov, od tega 48,7 milijarde evrov vojaške pomoči. Redna in predvidljiva finančna podpora se bo nadaljevala, tudi pri obnovo države po vojni.
Ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino je v Kijevu potekal mednarodni vrh za podporo napadeni državi.
Pričakujemo lahko stopnjevanje pritiska na Rusijo s pomočjo sankcij, pospešitev vojaške pomoči Ukrajini in krepitev evropskih obrambnih sposobnosti.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je naznanila novo pomoč Ukrajini v višini 3,5 milijarde evrov, ki bo nakazana že prihodnji mesec.
Napovedala je tudi paket za energetsko varnost in integracijo Ukrajine, ki bo med drugim omogočil povezovanje energetskih trgov Ukrajine in Moldavije s trgom Evropske unije.
Evropska unija poudarja pomen usmerjanja prizadevanj mednarodne skupnosti k podpori Ukrajine pri doseganju pravičnega in trajnega miru. Pri tem Rusijo izpostavlja kot edino odgovorno za vojno in zločine, so sporočili voditelji treh evropskih institucij.
“Poudarjamo potrebo po zagotovitvi stalne osredotočenosti mednarodne skupnosti na podporo Ukrajini pri doseganju celovitega, pravičnega in trajnega miru. Trdno stojimo ob Ukrajini, znova opominjamo, da bosta mir, varnost in pravica prevladala,“ je pisalo v skupni izjavi predsednika Evropskega sveta Antonia Costa, predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in predsednice Evropskega parlamenta Roberte Metsola ob tretji obletnici začetka ruske vojne proti Ukrajini.
Voditelji institucij EU pozivajo k uvedbi posledic za vojne zločine in zločine proti človeštvu ter pozdravljajo nedavno sprejete korake za ustanovitev posebnega sodišča za zločin agresije proti Ukrajini.