Moody’s opozarja na fiskalno prihodnost ZDA zaradi Trumpovih carin in davčnih načrtov

Zastava ZDA in dolarji
Kreditna agencija opozarja na nevarnost padca povpraševanja po ameriških obveznicah. Foto: Pexels

Kreditna bonitetna agencija Moody’s je opozorila na fiskalno stanje ZDA, pri čemer je poudarila, da bi trgovinske carine predsednika Donalda Trumpa lahko oslabile sposobnost države, da se spopade z rastočim dolgom in višjimi obrestnimi merami.

Moody’s je sporočil, da je “fiskalna moč Amerike na poti večletnega upadanja”, pri čemer je opozoril, da se je od novembra 2023, ko je bila državi dodeljena negativna bonitetna napoved, stanje “dodatno poslabšalo”, poroča Financial Times.

Čeprav analitiki agencije Moody’s priznavajo izjemno odpornost ameriškega gospodarstva ter pomen dolarja in trga ameriških obveznic kot ključnih elementov globalnega finančnega sistema, opozarjajo, da bi ekonomske politike v drugem mandatu predsednika Donalda Trumpa, vključno z obsežnimi carinami in načrti za znižanje davkov, lahko negativno vplivale na proračunske prihodke.

Moody’s poudarja, da bi kombinacija visokih carin, nefinanciranih davčnih olajšav in ekonomskih tveganj lahko dodatno poslabšala fiskalni položaj države. “Potencialni negativni kreditni učinki dolgotrajnih carin, nefinanciranih davčnih olajšav in ekonomskih tveganj zmanjšujejo verjetnost, da bo ameriško gospodarstvo še naprej nadomeščalo rastoče fiskalne primanjkljaje in zmanjšano sposobnost servisiranja dolga,” navajajo v poročilu.

Analitiki dodajajo, da bo fiskalno slabljenje verjetno trajalo tudi v ugodnih ekonomskih in finančnih razmerah. Opozorilo prihaja v času, ko v kongresu in znotraj Trumpove administracije poteka ostra razprava o tem, kako zajeziti rastoči ameriški dolg in primanjkljaj.

Investitorji in analitiki opozarjajo, da bi nenaden porast dolga in primanjkljaja lahko zmanjšal povpraševanje po ameriških državnih obveznicah, ki predstavljajo temelj globalnega finančnega sistema. Eden največjih svetovnih upravljavcev obveznic, Pimco, je že lani izrazil zadržanost pri nakupu dolgoročnih ameriških obveznic zaradi naraščajočih skrbi glede njihove dolgoročne vzdržnosti.

Kreditna boniteta ZDA je ključnega pomena, saj neposredno vpliva na stroške zadolževanja – višja bonitetna ocena in pozitivne napovedi običajno pomenijo nižje obrestne mere za državne obveznice. Vendar Moody’s zdaj opozarja, da je sposobnost ZDA za servisiranje dolga bistveno šibkejša v primerjavi z drugimi državami z oceno AAA, kar dodatno povečuje fiskalna tveganja.

Moody’s napoveduje, da bo ameriška ključna obrestna mera do konca leta padla na 3,75 – 4,00 odstotka, vendar opozarja, da to morda ne bo dovolj za stabilizacijo ameriških financ, če se bosta primanjkljaj in dolg še naprej večala.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji