Mraz je marca in v začetku aprila uničil približno 100.000 ton sadja v Srbiji, je danes izjavil nekdanji (zdaj že v pokoju) profesor novosadske kmetijske fakultete in strokovnjak za sadje Zoran Keserović.
Za agencijo Beta je povedal, da je mraz med 18. in 19. marcem uničil približno 80 odstotkov marelic in okoli 65 do 70 odstotkov zgodnjih češenj sorte “kordia”.
“To je bil najmočnejši mraz v zadnjih 20 letih. Zajel je Šumadijo, celo na jugu je bil prisoten. Tudi oblačinsko višnjo v hribih, ki je odporna na nizke temperature, je letos prizadel, ker je zaradi do takrat lepega vremena prej razvila popke,” je povedal Keserović.
Dodal je, da je drugi mraz, v noči med 6. in 7. aprilom, “pokončal” celo marelice v hribih Fruške gore in prizadel Šumadijo, kjer so zmrznila jabolka, največ, kar 70 odstotkov, sorte “idared”, pa tudi hruške in slive.
Keserović je povedal, da je bilo letno povprečje pridelave sadja v Srbiji od leta 2000 do 2023 1,466 milijona ton, lani 1,25 milijona ton, letos pa se pričakuje okoli 1,1 do 1,15 milijona ton.
“Ko pomrznejo vodilne sadjarske vrste, kot so sliva, jabolko in češnja, je to znaten udarec za pridelavo sadja,” je dejal.
Povedal je tudi, da je letos kljub lanskoletni suši sadje dobro zacvetelo, rešili pa so ga lahko le sadjarji, ki imajo zaščitni antifrost sistem.
Povedal je tudi, da pri temperaturi -5 °C ne pomaga niti dimljenje z zažiganjem bal sena niti škropljenje s kombinacijo alg in aminokislin 24 ur pred mrazom.
Preberite več:
Keserović je dodal, da mraz ni nastopil s hladnim valom v eni smeri, temveč se je širil v vse smeri, zato je nastradalo tudi sadje na večjih nadmorskih višinah.