V prvi polovici leta 2025 so v naši južni sosedi izdali 12 odstotkov manj delovnih dovoljenj za tujce kot v enakem obdobju lani, kažejo podatki hrvaškega notranjega ministrstva. Skupno je bilo izdanih 99.100 dovoljenj, kar je 13.300 manj kot v prvem polletju 2024. Junij je bil že tretji zaporedni mesec z medletnim padcem izdanih dovoljenj, poroča hrvaški Poslovni dnevnik.
Najbolj izrazit padec je bil zabeležen v gradbeništvu, kjer so izdali 28.352 dovoljenj, kar je 23 odstotkov manj kot lani. Turizem, ki je prav tako močno odvisen od tuje delovne sile, je zabeležil sedemodstotni upad na 35.500 izdanih dovoljenj.
Manj dovoljenj so izdali tudi v večini drugih dejavnosti, medtem ko je trgovina zabeležila petino rast na več kot 5.000 dovoljenj. Povečalo se je tudi število dovoljenj za sezonsko delo in podaljšanje zaposlitve, medtem ko je število dovoljenj za novo zaposlitev upadlo.
Vloga novega zakona o tujcih in nadzor delodajalcev
Marca 2025 je začel veljati nov zakon o tujcih, ki med drugim podaljšuje dovoljenje za bivanje in delo iz enega na tri leta ter krepi nadzor nad delodajalci. Cilj zakona je zaščititi domače delavce, zagotoviti delovno silo in spodbuditi vračanje hrvaških izseljencev. Posebna pozornost je namenjena nadzoru delodajalcev pri zaposlovanju delavcev iz tretjih držav.
Hrvaški zavod za zaposlovanje je do zdaj prejel več kot 106.000 vlog za mnenja glede dovoljenj za bivanje in delo tujih delavcev za okoli 367 različnih poklicev. Od 92.000 obravnavanih vlog jih je bilo več kot 69.000 pozitivno ocenjenih. Največ povpraševanja je za pomožne kuharje in natakarje s povprečno bruto plačo okoli 1090 evrov.
Preberite več:
Po podatkih iz leta 2024 je bilo na Hrvaškem izdanih več delovnih dovoljenj kot letos, kar kaže na upad zanimanja ali spremembe v zaposlovalnih praksah. V Sloveniji pa zakonodaja o zaposlovanju tujcev ostaja stroga, z obveznostjo pridobitve dovoljenja za delo in prebivanje, pri čemer so nekateri postopki poenostavljeni z uvedbo enotnega dovoljenja.