Cene nafte so v petek narasle in so na poti do drugega zaporednega tedenskega porasta. Rast je posledica uvedbe novih ameriških sankcij proti Iranu ter načrta Organizacije držav izvoznic nafte in njenih zaveznikov (OPEC+) za zmanjšanje proizvodnje, kar je okrepilo pričakovanja o zmanjšanju ponudbe.
Terminske pogodbe za nafto brent so se zvišale za 14 centov in znašajo 72,14 ameriškega dolarja (66,48 evra) na sodček. Pogodbe za ameriško nafto West Texas Intermediate (WTI) so se podražile za 16 centov in dosegle 68,23 dolarja (62,89 evra) na sodček.
Na tedenski ravni sta tako brent kot WTI na poti do 2-odstotne rasti, kar bi bil največji tedenski dobiček od prvega tedna 2025.
Ameriško ministrstvo za finance je v četrtek objavilo nove sankcije zoper Iran, ki so prvič vključile neodvisno kitajsko rafinerijo, poleg drugih entitet in plovil, vključenih v oskrbo Kitajske z iransko surovo nafto, poroča Reuters.
“Sankcije kitajskim subjektom so jasno stopnjevanje sankcijske politike. Čeprav so fizični učinki minimalni, menimo, da je smiselno upoštevati povečano tveganje,” so zapisali analitiki RBC Capital Markets v petkovem poročilu.
To je četrti krog sankcij proti Iranu, odkar je ameriški predsednik Donald Trump februarja obljubil ponovno uvedbo kampanje “maksimalnega pritiska” na Teheran, s ciljem zmanjšati iranski izvoz nafte na nič.
Analitiki banke ANZ ocenjujejo, da bi lahko zaradi strožjih sankcij izvoz iranske surove nafte padel za milijon sodov na dan. Po podatkih storitve za sledenje plovil Kpler je izvoz iranske surove nafte v februarju presegel 1,8 milijona sodov na dan.
Cene nafte so se dodatno okrepile z načrtom OPEC+, ki je bil objavljen v četrtek, po katerem bo sedem članic dodatno zmanjšalo proizvodnjo, da bi nadomestilo prejšnje prekoračitve dogovorjenih kvot. Načrt predvideva zmanjšanje med 189.000 in 435.000 sodčkov na dan na mesečni ravni, trajal pa bo do junija 2026.
Preberite več:
OPEC+ je letos potrdil, da bo osem članic od aprila vsak mesec povečalo proizvodnjo za 138.000 sodčkov na dan, s čimer bodo deloma izničili zmanjšanje proizvodnje za 5,85 milijona sodčkov na dan. Večfazno zmanjšanje proizvodnje z namenom podpiranja trga poteka od leta 2022.
“Čeprav se je skupina dogovorila za načrt kompenzacijskih zmanjšanj, to ne pomeni, da ga bodo članice tudi upoštevale. Nekatere so dosledno proizvajale nad ciljnimi ravnmi,“ so zapisali analitiki ING v poročilu za Reuters.