OPEC+ je sporočil, da bodo nadaljevali s svojim načrtom za povečanje proizvodnje nafte od aprila, kar je nepričakovana poteza, ki je povzročila padec cen surove nafte. Savdska Arabija in sedem drugih članic skupine OPEC+ je že večkrat preložilo načrt za odpravo dolgoletnega zmanjšanja proizvodnje, trgovci pa so pričakovali, da bo ukrep znova odložen.
OPEC+ je v ponedeljek kljub temu javil, da je bil sklenjen dogovor o “postopnem in prilagodljivem vračanju“ proizvodnje nafte v višini 2,2 milijona sodčkov dnevno v naslednjih 18 mesecih. Cena nafte Brent je v torek padla za več kot en odstotek na najnižjo vrednost 70,62 dolarja na sodček v zadnjih petih mesecih, s čimer se nadaljuje ponedeljkov dvoodstotni padec, saj so trgovci reagirali na napoved povečane ponudbe, poroča Financial Times.
Skrbi glede morebitnega vpliva ameriških carin na gospodarsko dejavnost so že pritiskale na cene surove nafte, ki so se znižale za več kot 10 odstotkov v primerjavi z januarsko najvišjo vrednostjo 82 dolarjev na sodček. Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek potrdil, da bodo ZDA od torka opolnoči po lokalnem času uvedle 25-odstotne carine na blago, uvoženo iz Kanade in Mehike.
Analitiki opozarjajo, da bosta na trg hkrati vplivala dva dejavnika – Trumpove carine in ponovno povečevanje proizvodnje OPEC+. Trump je januarja na srečanju poslovnih voditeljev v Davosu pozval OPEC+, naj zniža cene nafte. OPEC+ je prvotno načrtoval začetek zmanjšanja proizvodnje septembra, vendar je načrt trikrat preložil.
Med osem držav, ki bodo od aprila povečale proizvodnjo, štejemo Savdsko Arabijo, Rusijo, Irak, Združene arabske emirate, Kuvajt, Kazahstan, Alžirijo in Oman. Že uveljavljena zmanjšanja proizvodnje bodo ostala v veljavi, je sporočil OPEC+.
Preberite več:
“Postopno povečanje se lahko začasno ustavi ali prekliče, odvisno od tržnih razmer. Ta prilagodljivost bo skupini omogočila nadaljnje zagotavljanje stabilnosti na naftnem trgu,“ je zapisano v izjavi OPEC+.
Trije različni sklopi zmanjšanja proizvodnje pomenijo, da članice OPEC+ proizvajajo skoraj šest milijonov sodčkov dnevno manj od svoje skupne zmogljivosti, kar predstavlja približno šest odstotkov svetovne ponudbe nafte. Savdska Arabija je bila doslej odgovorna za večino zmanjšanj, v zadnjih dveh letih je svojo proizvodnjo zmanjšala za dva milijona sodčkov dnevno.