Cene nafte so ta teden doživele svoj najstrmejši padec v zadnjih dveh letih, saj so se skrbi glede motenj v dobavi zaradi spopadov med Iranom in Izraelom umirile. Kljub temu so se cene na koncu tedna nekoliko dvignile, a so še vedno precej nižje kot na začetku tedna.
V petek so terminske pogodbe za Brent nafto narasle za 54 centov oziroma 0,8 odstotka na 68,26 dolarja za sod, medtem ko je ameriška zahodnoteksaška lahka nafta WTI pridobila 60 centov oziroma skoraj 0,9 odstotka in dosegla 65,83 dolarja za sod. Kljub temu pa so cene nafte v tem tednu padle za približno 12 odstotkov, kar je največji tedenski padec od marca 2023.
Glavni razlog za padec je dejstvo, da ni prišlo do večjih motenj v dobavi nafte iz Bližnjega vzhoda, saj je bil sklenjeno premirje med Iranom in Izraelom, ki ga je napovedal ameriški predsednik Donald Trump. To je zmanjšalo geopolitične napetosti in s tem tudi tako imenovano “premijo za tveganje” v ceni nafte. Poleg tega so ameriške zaloge nafte nekoliko upadle, kar je sicer nekoliko podpiralo cene, a to ni bilo dovolj, da bi preprečilo splošni padec. Analitiki opozarjajo, da trg zdaj bolj kot geopolitične dogodke spremlja osnovne tržne dejavnike, kot so povpraševanje in ponudba.
Pomemben dogodek, ki bo vplival na cene, bo julijska seja OPEC+, kjer bodo odločevali o proizvodnih kvotah za avgust. Trenutno analitiki pričakujejo, da bo OPEC+ še en mesec postopno sproščal zadržke v proizvodnji, a bo veliko odvisno od poletnega povpraševanja po nafti.
Kaj prinaša prihodnost?
Po ocenah ameriške Agencije za energetske informacije (EIA) naj bi se cene nafte do konca leta znižale na približno 60 dolarjev za sod, povprečje za leto 2026 pa naj bi bilo okoli 59 dolarjev. Razlog za to je pričakovani porast svetovnih zalog nafte, saj proizvodnja nekoliko presega povpraševanje.
Ameriška proizvodnja nafte se po rekordnem dosežku v drugi četrtini leta 2025 nekoliko zmanjšuje, kot odziv na nižje cene. Povečuje pa se proizvodnja v državah, kot sta Kazahstan in Gvajana, kar dodatno vpliva na ponudbo na trgu.
Trg nafte ostaja občutljiv na politične in gospodarske dejavnike, zato bo prihodnost cen odvisna od razvoja dogodkov na Bližnjem vzhodu, odločitev OPEC+ in stanja svetovnega gospodarstva.