Nafta zaradi novih sankcij Iranu in zmanjšanja s strani zveze OPEC beleži tedensko rast

oil rig
Cene nafte rastejo tudi na račun nepredvidljivih ameriških sankcij. Foto: Pixabay

Cene nafte so v četrtek nadaljevale z rastjo zaradi pričakovanj o zmanjšani ponudbi, potem ko so Združene države Amerike uvedle dodatne sankcije z namenom omejitve iranske trgovine z nafto, medtem ko so nekateri proizvajalci v zvezi OPEC obljubili dodatna zmanjšanja proizvodnje, da bi nadomestili preseganje dogovorjenih kvot.

Terminske pogodbe za surovo nafto brent so se podražile za 56 centov in znašajo 66,41 ameriškega dolarja (približno 62,70 evra) na sodček, medtem ko je ameriška nafta West Texas Intermediate (WTI) dosegla 63,12 dolarja (približno 59,60 evra) na sod, kar je rast za 65 centov.

Obe referenčni ceni sta trgovanje v sredo zaključili z dvema odstotkoma rasti, na najvišjih ravneh od 3. aprila, in sta na poti k prvi tedenski rasti v zadnjih treh tednih. Četrtek je zaradi velikonočnih praznikov zadnji trgovalni dan v tednu.

“Menim, da je rast posledica kombinacije več dejavnikov – zapiranja kratkih pozicij, šibkejšega ameriškega dolarja, kar surovo nafto poceni za nakup, ter pritiska ZDA na Iran,” je za Reuters povedal Tony Sycamore, tržni analitik pri podjetju IG.

Dodal je, da bi se lahko WTI vrnila na raven med 65 in 67 USD na sodček, a bi bil nadaljnji vzpon lahko otežen.

“Če predpostavimo, da bo gospodarska rast ZDA v najboljšem primeru enaka ničli v naslednjih dveh četrtletjih, BDP Kitajske pa upočasni na med tri in štiri odstotke, to ni ugodno za surovo nafto,” je dejal Sycamore.

Administracija predsednika Donalda Trumpa je v sredo uvedla nove sankcije, usmerjene na iranski izvoz nafte, vključno s kitajsko neodvisno rafinerijo (“teapot”), s čimer je okrepila pritisk na Teheran sredi pogajanj o zaostrenem iranskem jedrskem programu.

Dodatno zaskrbljenost nad pondubo je povzročila izjava Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) v sredo, da je prejela posodobljene načrte Iraka, Kazahstana in drugih držav o dodatnih rezih proizvodnje za nadomestitev prejšnjih presežkov kvot.

“(Ti dejavniki) so zagotovo lahko vplivali na razpoloženje – čeprav bi lahko trdili, da iranska proizvodnja ni bistvena, OPEC-ove kvote pa se pogosteje kršijo kot spoštujejo – oba dejavnika sta prispevala k bolj pozitivnemu tonu,” je dejal Michael McCarthy, izvršni direktor spletne investicijske platforme Moomoo.

Velik padec ameriških zalog bencina in kurilnega olja ter manjša rast zalog surove nafte od pričakovane so prav tako podprli trge, je dodal McCarthy.

“Večina nedavnih pritiskov na svetovne trge z nafto je bila povezana s strahom pred prihajajočim navalom ameriške nafte, a zmanjšana predelava nakazuje, da bi lahko nastajala ozka grla v oskrbi,” je dejal McCarthy.

Kljub vsemu so OPEC, Mednarodna agencija za energijo (IEA) in več bank, vključno z Goldman Sachsom in JP Morganom, ta teden znižali svoje napovedi cen nafte in rasti povpraševanja, saj so ameriške carine in povračilni ukrepi drugih držav povzročali motnje v globalnem trgovanju.

Svetovna trgovinska organizacija (STO) je objavila, da letos pričakuje zmanjšanje trgovine z blagom za 0,2 odstotka, kar se drastično razlikuje od oktobra napovedane rasti v višini treh odstotkov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji