Velika Britanija, katere gospodarstvo je eno najbolj odprtih za trgovino v okviru skupine G20, se danes sooča z resnimi izzivi. Grožnja z uvedbo povračilnih carin, ki jih ZDA načrtujejo kot odgovor na svetovne trgovinske napetosti, je dodatno pretresla londonske finančne kroge in poslovno skupnost.
Da bi se izognila posledicam, ki bi jih lahko prinesli novi ameriški ukrepi – kot so zmanjšanje izvoza, povečanje stroškov poslovanja in upad investicij – je britanska vlada začela nujna pogajanja z Washingtonom o sklenitvi novega gospodarskega sporazuma. Cilj Londona je, da si z dogovorom ohrani dostop do ameriškega trga in zaščiti ključne sektorje domačega gospodarstva pred novimi carinskimi udarci, poroča Reuters.
“Velika Britanija je bolj kot številna druga vodilna gospodarstva odvisna od trgovinskih povezav s svetom, še posebej z Združenimi državami Amerike. Uvedba carin na obeh straneh Atlantika bi lahko imela resne posledice za britanski BDP, zaposlenost in fiskalno stabilnost,” opozarjajo analitiki.
Domače tegobe dodatno zapletajo položaj. Država še vedno čuti posledice brexita, visoka inflacija, rastoče obrestne mere in šibko potrošniško povpraševanje pa povečujejo negotovost v že tako krhkih obetih za gospodarsko rast. Po podatkih Nacionalnega statističnega urada naj bi bila stopnja rasti britanskega BDP letos med najnižjimi v razvitih državah.
Le sedem odstotkov Britancev verjame, da se bo gospodarstvo v naslednjem letu izboljšalo, medtem ko jih 13 odstotkov meni, da bo ostalo nespremenjeno. Neto saldo minus 68 predstavlja najnižjo raven optimizma, odkar Ipsos zbira te podatke od leta 1978.
V takšnem okolju je uspeh pogajanj z Washingtonom postal ključni preizkus za vlado. Diplomatski viri poročajo, da britanska stran stremi k sklenitvi sporazuma, ki bi britanskemu blagu in storitvam omogočil ugodnejšo obravnavo ter morebitne izjeme od novih ameriških carin.
Ne glede na izid pogajanj analitiki opozarjajo, da se britansko gospodarstvo sooča z obdobjem dolgotrajne negotovosti. Tudi če bo dogovor dosežen, bo trajalo nekaj časa, preden se bodo njegove koristi poznale v praksi, ocenjujejo strokovnjaki. Medtem pa bi lahko gospodarski pesimizem še dodatno spodkopal zaupanje potrošnikov in vlagateljev.
Preberite več:
Za britanskega premierja je to trenutek, ko sta politična spretnost in sposobnost hitre, pragmatične diplomacije pomembnejši kot kadarkoli prej. Velika Britanija zdaj pleše po zelo tanki črti med trgovinsko vojno in gospodarsko recesijo. Uspeh ali neuspeh v pogajanjih z ZDA bi lahko odločil o politični usodi te vlade, zaključujejo komentatorji.