Število stečajev v zahodni Evropi je bilo lani najvišje od leta 2013. Po poročilu revizijske agencije Creditreform je postopek stečaja sprožilo 190.449 podjetij. Pričakovati je, da bo ta številka še naprej rasla.
“Tri leta gospodarske stagnacije in recesije niso prizadela samo Nemčije, temveč celotno Evropo,” je po poročanju agencije DPA dejal direktor raziskav pri Creditreformu, Patrick-Ludwig Hantzsch.
Od najnižje točke leta 2021, ko je propadlo 112.686 podjetij, se je število stečajev v zahodni Evropi do leta 2024 povečalo za skoraj 70 odstotkov.
Trend ni le posledica pandemije, pač pa je k temu prispeval tudi skok cen energentov, padec povpraševanja in geopolitična negotovost. Splošno gledano je niz kriz v zadnjih letih podjetjem izbrisal možnosti za okrevanje ali rast.
V 15 od 17 zahodnoevropskih držav, zajetih v analizi, se je število stečajev povečalo glede na leto prej.
Več kot tretjina vseh stečajev v regiji je bila zabeležena v Franciji, in sicer 66.088 primerov, kar je 17,4 odstotka več kot leto prej.
Preberite več:
Najvišjo stopnjo rasti števila stečajev, 42,5 odstotka, je prijavila Grčija, sledita Irska z 32 odstotki in Nizozemska z 31,7 odstotka. V teh državah pa je bil absolutni številčni obseg stečajev bistveno nižji.