Industrijska dejavnost na Kitajskem je zabeležila največji padec po decembru 2023, kar razkriva prve posledice ameriških carin in sproža pozive k hitrim spodbudnim ukrepom.
Uradni indeks nabavnih menedžerjev v proizvodnji je padel bolj, kot je bilo pričakovano, z marčevskih 50,5 na 49, je v sredo sporočil Nacionalni statistični urad. Kazalnik za sektorje razen proizvodnje je pokazal, da sta bili gradbena in storitvena dejavnost šibkejši od napovedi, poroča Bloomberg.
Ti podatki nudijo prvi uradni in zaskrbljujoč vpogled v stanje kitajskega gospodarstva po tem, ko je ameriška administracija uvedla vseobsegajoče carine v višini 145 odstotkov na kitajsko blago, raven, ki naj bi močno prizadela sektor, ki je lani h gospodarski rasti prispeval tretjino.
“Definitivno je slabše, kot smo pričakovali. Kaže, da so carine začele učinkovati,” je dejal Robin Sing, glavni kitajski ekonomist banke Morgan Stanley. Napovedal je občutno gospodarsko upočasnitev v tem četrtletju, ki bi lahko sprožila dodatne spodbujevalne ukrepe.
Zunajcelinski juan je nadaljeval s padcem za 0,1 odstotka na okoli 7,27 za dolar, potem ko so objavljeni podatki presegli pričakovanja. Referenčni indeks celine CSI 300 se ni bistveno spremenil.
Trgovinska vojna je mnoge večje finančne institucije, vključno z UBS Group AG in Goldman Sachs Group Inc, spodbudila k znižanju napovedi rasti Kitajske v letu 2025 na približno štiri odstotke ali manj. Negativni industrijski podatki so sledili opozorilom o padcu pomorskega tovornega prometa tudi do 60 odstotkov, glede na eno od ocen.
Naročila za izvoz so padla na najnižjo raven po decembru 2022 in so zabeležila največji padec po aprilu istega leta, ko je Šanghaj uvedel karanteno zaradi pandemije. Podindeks je pokazal, da se je zaposlenost v proizvodnji zmanjšala z najhitrejšim tempom od lanskega februarja, kar še dodatno pritiska na oblasti, da stabilizirajo trg dela.
Preberite več:
Peking zaenkrat ne kaže želje po pogajanjih z Washingtonom. Zunanji minister Wang Yi je v ponedeljek države posvaril, naj ne podležejo grožnjam ameriških carin, saj bi po njegovem mnenju “umirjanje samo opogumilo nasilneža”, s čimer je namigoval na predsednika Donalda Trumpa.