Državni zbor je danes sprejel paket zakonodaje na področju stanovanjske politike, ki vključuje novelo Stanovanjskega zakona in Zakon o financiranju ter spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj. Ta nova pravna ureditev bo za javno stanovanjsko gradnjo v Sloveniji zagotovila 100 milijonov evrov letno in sprožila največji zagon gradnje javnih stanovanj po osamosvojitvi.
Z novelo Stanovanjskega zakona, ki oblikuje sodobnejši pravni okvir, želijo okrepiti zavedanje, da so javna najemna stanovanja družbeni razvojni potencial in ne breme za lokalne skupnosti, kot smo jih pogosto dojeli doslej. Novi zakon prinaša prilagoditev postopkov dodeljevanja stanovanj – občinam in lokalnim stanovanjskim skladom daje več svobode pri določitvi razpisnih pogojev, da lažje sledijo specifičnim potrebam svojih prebivalcev.
Zakon povečuje dostopnost javnih stanovanj za srednji razred, mlade, mlade družine ter zaposlene v ključnih poklicih za lokalno okolje. Hkrati poenostavlja in pohitri postopke, kar bo pripomoglo k učinkovitejšemu in hitrejšemu razpisovanju.
Ranljivim skupinam bo država kritje subvencij prenesla na državni nivo, s čimer se občinski proračuni ne bodo dodatno obremenjevali. V prihodnjih petih letih se bodo postopoma zvišale najemnine v javnih stanovanjih, da bodo stanovanjski skladi in občine pridobili sredstva za obnovo in vzdrževanje. Najemnine bodo še vedno zmerne in dostopne, subvencije pa bodo nadalje varovale najranljivejše.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je ob tem poudaril, da dodaten pravni okvir prinaša nujne, celovite ukrepe za izboljšanje dostopnosti in pravičnosti v javnem stanovanjskem sistemu, ki je bil doslej zaradi zastarelih pravil neučinkovit.
Dvajset tisoč stanovanj v desetih letih
Drugi del stanovanjske reforme, Zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, bo zagotovil stabilen vir financiranja v višini 100 milijonov evrov letno. Ta sredstva bodo namenjena gradnji skupno 20 tisoč novih stanovanj v prihodnjem desetletju. Za zakon je glasovala večina poslancev.
Financiranje bo omogočilo dolgoročno načrtovanje stanovanjskih projektov na nacionalni in lokalni ravni. Republiški stanovanjski sklad bo razpolagal s sredstvi za svoje projekte, občinam in lokalnim stanovanjskim skladom pa bodo na voljo ugodna posojila prek Slovenskega investicijskega sklada z enoodstotno obrestno mero in 30-letno ročnostjo.
Minister Maljevac je izpostavil, da je stanovanjski fond po več desetletjih krčenja danes v kritičnem položaju. Javna stanovanja predstavljajo le štiri odstotke vseh stanovanj v Sloveniji, kar nas uvršča med najslabše v EU. Doslej je bilo financiranje fragmentirano in nezadostno, kar je onemogočalo strateški razvoj in izvedbo večjih projektov.
Po novem bo v letih 2025 in 2026 začel Stanovanjski sklad RS gradnjo dveh tisoč javnih stanovanj, kar pomeni največji zagon javne stanovanjske gradnje v zgodovini države. Poleg tega so že v izvajanju ali pripravi projekti občin in lokalnih skladov s približno tisoč stanovanji.
Preberite več:
Do zdaj je vlada za javno stanovanjsko gradnjo namenila že 151 milijonov evrov, v prihodnjem letu pa bo Stanovanjski sklad prejel dodatnih 100 milijonov evrov dokapitalizacije.