Državno investicijsko podjetje iz Emiratov, MGX, je napovedalo investicijo v Binance v višini dveh milijard dolarjev, kar predstavlja prvo institucionalno naložbo v to kriptoborzo in največjo posamezno investicijo v kriptovalute doslej.
V skupni izjavi sta podjetji sporočili, da bo manjšinski delež plačan v stablecoinih, vrsti digitalnega premoženja, zasnovanega za ohranjanje stabilne vrednosti.
Abu Dabi je lani ustanovil investicijsko podjetje MGX s poudarkom na tehnologiji umetne inteligence. Septembra je MGX sklenil partnerstvo s podjetji, kot sta BlackRock in Microsoft, da bi zagnal sklad za umetno inteligenco v vrednosti več kot 30 milijard dolarjev, a do zdaj še ni vlagal v kriptovalute in sektorje blockchaina.
“Investicija v Binance odraža našo zavezanost izboljšanju transformativnega potenciala blockchaina za digitalne finance,” je izjavil Ahmed Yahia, izvršni direktor in glavni direktor MGX-a.
“S partnerstvom z vodilnim akterjem v industriji želi MGX spodbuditi inovacije na stičišču umetne inteligence, blockchain tehnologije in financ,” so poudarili v izjavi, ki jo povzema CNBC.
Kot del ambicij Združenih arabskih emiratov (ZAE), da postanejo globalni tehnološki prvak, se država vse bolj razvija v regionalno središče za kriptovalute.
Binance, največja svetovna kriptoborza, so razširile svojo prisotnost na Bližnjem vzhodu, ki se je v zadnjih letih soočal z regulativnimi ovirami in ukrepi izvrševanja zakonodaje v drugih jurisdikcijah.
Po navedbah v izjavi Binance zaposlujejo približno 1.000 od 5.000 globalnih zaposlenih v ZAE, obenem pa je navedeno, da imajo trenutno več kot 260 milijonov registriranih uporabnikov.
Na začetku tega tedna je bitcoin padel za več kot pet odstotkov na 81.712 dolarjev, padec pa so beležile tudi druge kriptovalute – ether in XRP sta se pocenila za približno 7,5 odstotka.
Trump navdušil, nato pa razočaral kriptotrg
Padec je sledil izvršnemu ukazu Donalda Trumpa o vzpostavitvi strateške rezerve bitcoina, financirane z žetoni, zaplenjenimi v kazenskih in civilnih primerih zasega premoženja. Pri tem je poudaril, da nadaljnji nakupi bitcoina niso del načrtov ameriške vlade.
Trumpova zmaga na volitvah je povzročila evforijo na kriptotrgih, saj je bitcoin v začetku decembra prvič presegel vrednost 100.000 dolarjev. Spomnimo, da se je lani tržna vrednost kriptovalut skoraj podvojila in dosegla 3,8 bilijona dolarjev.
Optimizem je dodatno narasel zaradi vzpostavitve strateške rezerve, ki bo vključevala pet kriptovalut – bitcoin, ether, XRP, solana in cardano.
Njihova vrednost je za kratek čas poskočila, ampak se je hitro izkazalo, da ni jasno, kako bo poteza koristila državljanom.
Trump je že januarja napovedal ustanovitev delovne skupine, ki naj bi poleg oblikovanja nacionalne zaloge kriptovalut predlagala tudi nove predpise za digitalno premoženje.
Ukrep predvideva zaščito bančnih storitev za kripto podjetja. S tem namiguje na trditve industrije, da so ameriški regulatorji usmerili posojilodajalce k prekinitvi bančnih storitev za kripto podjetja – kar so regulatorji zanikali. Obenem ukrep prepoveduje ustanovitev digitalnih valut centralnih bank ZDA, ki bi lahko konkurirale obstoječim kriptovalutam.
Preberite več:
V drugem ključnem ukrepu, ki ga je zahtevala kriptoindustrija, je Ameriška komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) umaknila računovodske smernice, zaradi katerih je bila za nekatere druge družbe hramba kripto premoženja v imenu tretjih oseb izredno draga. Kriptoindustrija je trdila, da so te smernice ovirale sprejemanje digitalnega premoženja.
Omembe vredno je tudi dejstvo, da je ameriški predsednik po volitvah lansiral svoj digitalni žeton $TRUMP, ki je po začetnem vzponu postal žeton z najslabšo uspešnostjo med 100 največjimi kriptovalutami. Enaka usoda je doletela tudi memecoin $MELANIA, kriptovaluto Trumpove žene.