Število žrtev potresa v Mjanmaru še naprej narašča, medtem ko v državo prihajajo mednarodne reševalne ekipe in pomoč. Bolnišnice so preplavljene s poškodovanimi, nekatere skupnosti pa z omejenimi viri poskušajo organizirati reševalne akcije.
Z vojno opustošeno jugovzhodnoazijsko državo je v petek prizadel potres z magnitudo 7,7, eden najmočnejših v Mjanmaru v zadnjih sto letih. Po podatkih vojaške vlade je do nedelje umrlo okoli 1.700 ljudi, 3.400 jih je bilo poškodovanih, več kot 300 oseb pa je pogrešanih, poroča Reuters.
Vodja vojaške hunte, general Min Aung Hlaing, je opozoril, da bi se lahko število žrtev še povečalo, so poročali državni mediji, tri dni po tem, ko je izjemoma pozval k mednarodni pomoči. Indija, Kitajska in Tajska so med sosedami Mjanmara, ki so poslale pomoč in reševalne ekipe, skupaj z ekipami iz Malezije, Singapurja in Rusije.
Prebivalci Mandalaja in Sagainga pa poročajo, da mednarodna pomoč še ni prispela, medtem ko narašča zaskrbljenost zaradi pomanjkanja hrane, elektrike in vode. “Razdejanje je ogromno, humanitarne potrebe pa naraščajo iz ure v uro,“ je sporočila Mednarodna federacija Rdečega križa in Rdečega polmeseca.
ZDA so obljubile dva milijona dolarjev pomoči “prek humanitarnih organizacij v Mjanmaru“ in napovedale, da bo v državo napotena ekipa za izredne razmere USAID kljub velikim rezom v proračunu te agencije pod administracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Katastrofa je dodatno poslabšala razmere v Mjanmaru, ki ga po vojaškem udaru leta 2021, ko je bila odstavljena izvoljena vlada nobelovke za mir Aung San Su Či, že pesti državljanska vojna.
Ključna infrastruktura – mostovi, avtoceste, letališča in železnica – je poškodovana po vsej državi, kar upočasnjuje prizadevanja za dostavo pomoči, medtem ko spopadi še naprej uničujejo gospodarstvo, razseljujejo več kot 3,5 milijona ljudi in rušijo zdravstveni sistem. Vojaška hunta je zavrnila prošnje mednarodnih novinarjev za poročanje o katastrofi, pri čemer je navedla, da ni dovolj vode, elektrike in hotelov.
Preberite več:
Po napovednih modelih Ameriške geološke službe bi lahko število smrtnih žrtev v Mjanmaru preseglo 10.000, gospodarske izgube države pa bi lahko bile večje od letnega BDP.