Nemčija bi do leta 2035 lahko prihranila več kot 300 milijard evrov z bolj učinkovito izvedbo energetske tranzicije, navaja študija družbe Boston Consulting Group in nacionalne zveze za industrijo BDI, objavljena v četrtek.
Pričakuje se, da bo Nemčija v naslednjih dvajsetih letih porabila na stotine milijard evrov za prehod na bolj zelene vire energije, s ciljem doseči ogljično nevtralnost, torej prenehati z izpusti emisij, do leta 2045. A vlada v Berlinu se mora trenutno spopadati tudi s pritiskom industrijskega sektorja, ki zahteva znižanje trdovratno visokih stroškov energentov.
V študiji, ki jo je naročil BDI, je izračunano, koliko bi se lahko prihranilo na podlagi trenutnih načrtov, za katere se pričakuje, da bodo v naslednjih desetih letih stali 1,57 bilijona evrov, kar bo porabljeno za širjenje, vzdrževanje in upravljanje energetskega sistema.
Po študiji naložbe v obnovljive vire energije, energetske mreže in vodik, ki so trenutno v načrtu, daleč presegajo predvideno povpraševanje. To pomeni, da bi z zmanjšanjem ambicij v obstoječih načrtih lahko preprečili nepotrebne stroške. Poleg tega obstoječi načrti na mnogih mestih predvidevajo drage rešitve, kot so na primer podzemni kabli za prenos energije namesto nadzemnih daljnovodov.
“Z boljšo koordinacijo in boljšim načrtovanjem bi lahko energetska tranzicija v naslednjih desetih letih bila več kot 20 odstotkov cenejša, hkrati pa bi se zmanjšale emisije škodljivih plinov,” je dejal partner v svetovalni hiši Boston Consulting Group, Jens Burchardt.
Preberite več:
Stroški nemškega elektroenergetskega sistema so se od leta 2010 povečali za približno 70 odstotkov, pričakujejo pa se tudi nadaljnja povečanja, pravijo v lobistični organizaciji. Trenutno so cene naravnega plina petkrat višje, cene električne energije pa 2,5-krat višje od cen pri glavnih nemških mednarodnih konkurentih.
Tako visoki stroški energentov v Nemčiji so posledica številnih dejavnikov, ki vključujejo tudi draga vlaganja v obnovljive vire in upad uvoza plina iz Rusije po izbruhu vojne v Ukrajini. Da bi nadomestila ruski plin, je Nemčija povečala uvoz utekočinjenega plina (LPG) iz ZDA in drugih dobaviteljev.
LPG se lahko dostavi z ladjo, prevaža pa se v specializiranih tankerjih, a stane večkrat več kot plin, ki se dostavlja po plinovodu.