Nemški minister za gospodarstvo in tamkajšnja združenja avtomobilske industrije so ostro kritizirali napoved novih carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa na ves uvoz vozil v ZDA. Poudarili so, da so takšni ukrepi škodljivi tako za evropsko kot ameriško gospodarstvo, ter pozvali k nujnim pogajanjem, da bi preprečili stopnjevanje čezatlantske trgovinske vojne.
Med najbolj ranljivimi nemškimi proizvajalci je Volkswagen, ki se za ameriški trg opira na mrežo dobaviteljev v Mehiki in v ZDA nima nobene tovarne za proizvodnjo avtomobilov znamk, kot sta Audi in Porsche. Delnice Volkswagna so v četrtek zjutraj padle za 5,1 odstotka. Delnice drugih velikih podjetij, vključno z Mercedes-Benzom, BMW-jem in Daimler Truckom, so padle za približno 3,5 odstotka, medtem ko je dobavitelj avtomobilskih delov in pnevmatik Continental izgubil 2,9 odstotka vrednosti.
“EU mora zdaj odločno odgovoriti na carine – jasno mora biti, da ne bomo popustili pred ZDA,” je dejal nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck.
Nemško združenje avtomobilske industrije VDA je Trumpove carine označilo kot “usoden signal” za svobodno trgovino, ki temelji na pravilih, in opozorilo, da bodo takšni ukrepi škodovali tako podjetjem kot globalnim dobavnim verigam. “Nemška avtomobilska industrija poziva k nujnim pogajanjem med ZDA in EU o bilateralnem sporazumu,” je v medijskem sporočilu dejala predsednica VDA Hildegard Mueller.
Preberite več:
Kljub temu je nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung poročal, da po raziskavi gospodarskega inštituta IfW Nemčija ne bo med državami, ki jih bodo ameriške carine najhuje prizadele. Inštitut ocenjuje, da bi lahko nemški BDP v prvem letu po uvedbi carin upadel za 0,18 odstotka, v primerjavi z 1,81-odstotnim padcem v Mehiki in 0,6-odstotnim v Kanadi.
“Splošno gledano so izgube zaradi manjšega izvoza omejene, saj se avtomobili pogosto proizvajajo blizu prodajnega trga,” je dejal ekonomist, specializiran za svetovno trgovino pri inštitutu IfW, Julian Hinz.